Evde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz sebzelerle mutfağınıza tazelik katın!

0
11

Sağlığımız için organik, ilaçsız ve doğal sebze meyve tüketmeye özen gösteriyoruz. Marketlerde, pazarlarda her ne kadar sağlıklı ve taze besinler bulsak da, hiçbiri bahçeden direkt soframıza gelen sebzeler kadar lezzetli ve doğal olamaz. Şehir hayatında sebze yetiştirebileceğimiz bir bahçeye sahip olmak neredeyse imkansız. Peki ya evde kendi minik bahçemizi oluşturma şansımız varsa?
İşte evde, balkonda ya da cam kenarında kolaylıkla yetiştirebileceğiniz sebzeler:

Domates
Domatesin, saksıda yetişebilecek en verimli sebze olduğundan şüpheniz olmasın. Büyümek ve kızarmak için bol güneş ışığına (günde en az 5-6 saat) ihtiyaç duyan domatesin ister cherry, isterseniz de daha büyük türlerini evinizde yetiştirebilirsiniz. Domates çekirdeklerini saksıya ekmeden önce bir bardak suyun içinde bir gün süreyle çimlendirmeniz yeterli olacaktır. Eğer geniş bir saksı kullanır ve domateslerin yanına biraz da fesleğen ekerseniz, hem domatesleriniz için fesleğen kalıntılarından oluşan doğal gübre elde etmiş olur hem de domatesinizin lezzetine lezzet katarsınız.

Salatalık
Düzenli sulama isteyen salatalıklar, çeşidine bağlı olmakla birlikte orta boyutlarda bir saksıda yetiştirilebilir. Suda veya nemli bir bez içinde bir gün bekleterek çimlendirdiğiniz salatalık tohumlarını saksıya ekerek 2-3 ay içinde kendi yetiştirdiğiniz salatalıkları yemeye başlayabilirsiniz. Salatalık fidelerinin bol sulama ve bol güneş ışığı istediğini unutmayın.

Kabak
Kabak, en kolay yetişen sebzelerden biridir ve ürün açısından oldukça bereketlidir. Ilık havaları sevdiği için, kış mevsimi bittikten sonra ekmenizde fayda olan bu sebzenin tohumlarını aynı şekilde çimlendirdikten sonra geniş bir saksıya aralarındaki boşluklara dikkat ederek ekmeniz önerilir. Gübre ile zenginleştirdiğiniz toprağınızı küçük bir çapa yardımıyla çapalayarak sebzenizin verimini arttırabilirsiniz.

Fasulye
Börülceden çalı fasulyesine kadar tüm taze fasulye çeşitlerini evde yetiştirebilmeniz mümkün. İlkokuldaki fen bilgisi derslerinden fasulye tohumunu çimlendirmeye dair bir ön bilgimiz zaten mevcut. İşte bu şekilde çimlendirdiğiniz tohumları aralarında boşluklar bırakarak saksınıza ekin ve eğer balkonda tutuyorsanız soğuğa ve rüzgara maruz kalmadıklarından emin olun. Çiçek açtıktan sonra fasulye fidelerinizi sulamayı sıklaştırın.

Yeşil soğan
Evde çimlendiğini fark ettiğiniz kuru soğanları, yeşil soğan yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Ya da frenk soğanı tercih ediyorsanız, satılan hazır tohumlardan alabilirsiniz. Önceden su ile karıştırarak biraz beklettiğiniz toprak karışımınızı, saksıya koyup soğanları ya da tohumları bunun içine yerleştirin. Yeşil soğan çok hızlı büyüyen ve 10-15 gün içinde ürün vermeye başlayan bir sebzedir. Toprağın üzerinde çıkan yeşil soğan dallarını makas yardımıyla keserek kullanabilirsiniz. Soğanlar büyümeye devam edecektir.

Marul
Salatalarınızı, mutfağınızdaki saksıdan aldığınız marullarla yapma fikri çok hoş değil mi? Satın aldığınız gübre ile zenginleştirilmiş toprağın içine, birçok yerde rahatlıkla bulabileceğiniz marul tohumlarını çimlendirip ekin. Marullar ne çok sıcağı, ne de soğuğu sever. Bu yüzden güneş alan, ancak çok sıcak olmayan bir yerde yetiştirmeye özen gösterin. Düzenli sulamayla kısa sürede kendi yetiştirdiğiniz marulları tüketmeye başlayabilirsiniz.

Zencefil
Kış mevsiminde hepimiz için kurtarıcı görev gören zencefili evde yetiştirebilmek mümkün. Parçalara ayırıp su içinde çimlenmesini beklediğiniz kök zencefili daha sonra, zengin toprak karışımının olduğu bir saksıya ekin. Zencefil bol suyu ve güneşi sever. Bu yüzden onu soğuktan uzak tutun ve düzenli sulayarak toprağın sürekli nemli kalmasına özen gösterin. Diğer sebzelere göre yetişmesi biraz daha zaman alan bu bitkinin kökünü, yaklaşık 9-10 ay içinde tüketmeye başlayabilirsiniz. Yazdan hazırladığınız zencefili, kışın hastalıklara karşı koruyucu kalkan olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz sebzelerin yanı sıra, yine benzer metotları kullanarak maydanoz, turp, havuç, ıspanak ve hatta limon gibi bitkileri evinizde yetiştirebilirsiniz. Bu şekilde hem kendinize, günlük hayatın telaşından uzaklaşmak için bir fırsat ve alan yaratabilir; hem de taze ve organik besinlerle sağlıklı beslenme şansı elde edebilirsiniz.