More
  Ana SayfaGenelEvde Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evde Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evlerimizde baktığımız kedilerimiz hem bizlere arkadaşlık eder hem de psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlarlar. Bu yüzden onlara hak ettikleri gibi bakmamız gerekir. Evde kedi bakımı nasıl yapılır? Evde kedi nasıl bakılır?

  Evde kedi bakımı oldukça kolaydır. Zaten kediler kendilerine oynayan ve kendilerini temizleyebilen hayvanlardır. Dillerinde bulunan antiseptikler ile kendilerini yalarlar ve bu yüzden üstleri asla kötü kokmaz. Ama onların kendilerinin yapamadıkları bazı bakımları biz dostlarımız için yapmalıyız. 

  Evde kedi bakımında ilk yapmanız gereken kedilerin tüylerini belirli aralıklarla taramaktır. Bu işlemi kedi fırçası ile ya da sadece onun için aldığınız bir fırça ile yapabilirsiniz. Fırçalama işlemi sırasında kedinizin üzerinde yer alan ölü deriler ve fazla kıllar fırçaya gelecektir. Bu işlem sadece kedinizin fazla kıllarından kurtulmasına değil aynı zamanda rahatlamasına da yardımcı olacaktır. Kediler fırçalanmayı çok severler ama bazen  bunu istemeyebilirler. Eğer istemiyorsa zorlamayın ve şansınızı başka bir zaman deneyin. 

  Bazen kedilerin tüyleri birbirine karışabilir. Bu genellikle uzun tüylü kediler de  daha fazla gözlenen bir durumdur. Eğer kedinizin tüyleri birbirine karışmışsa tararken çok çok dikkatli davranın. 

  Kediler genellikle kendilerini temizleyebilen varlıklardır. Ama kılları çok uzun ise kendini yıkatan yani suyu görünce kaçmayan bir kediniz varsa onu ara sıra yıkayabilirsiniz. Kedinizi yıkarken bir başkasından yardım almanız sizin için daha doğru olacaktır. Bunun için biriniz kedinizi tutarken sizde kedinizi yıkayabilirsiniz. Yıkamaya suyunun ılık olması dikkat edin. Ve kedinizi  yıkarken kedi şampuanı kullanın. Yıkama işlemi bittikten sonra hemen kurulayın. 

  Kedilerin zaman zamam tırnaklarının da kesilmesi gerekir. Çünkü çok fazla uzadığında rahatsızlık verebilirler. Bu işlemi kedi tırnak makası ile yapmanız gerekiyor. Kediniz küçükken buna alıştırırsanız ileriki yaşlarında bu işlem sizin için daha kolay olur. 

   

  En Çok Okunanlar