More
  Ana SayfaGenelEvde Dudak Balsamı Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Dudak Balsamı Tarifi

  Evde Dudak Balsamı Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Dudak Balsamı Tarifi

  Yüzümüzde dış etkilerden en çok etkilenen bölgemiz dudaklarımızdır. Dudaklar yapı olarak çok ince ve hassas bir deriye sahiptir ve bu nedenle soğuk havalarda çok çabuk çatlar. Dudaklar çatladığında herkesin eli hemen bir dudak balsamına gider. Kozmetik mağazalarında satılan dudak balsamını kendiniz evde yapmak ister misiniz? Evde dudak balsamı nasıl yapılır? İşte ev yapımı dudak balsamı tarifi

  Dudak bakımı için çok sık kullanılan bakım ürünlerinden biri dudak balsamlarıdır. Dudaklarımızın derisinin çok ince olması ve üzerinde gözeneklerin bulunmaması nedeniyle çok çabuk etkilenirler ve çatlarlar. Bu çatlaklar kimi zaman yaraların oluşmasına ve çatlaklardan içeriye giren mikroplar nedeniyle dudakların hasar görmesine neden olur. Yara ve çatlaklar aynı zamanda estetik olarak dudakları kötü gösterir. 

  Dudak bakımı için en çok tercih edilen vitamin B vitaminidir. B vitamini tam olarak alınmadığında dudaklarda hasar meydana gelir. Bunlara ilave olarak ruj ve diş macunlarının içerisinde yer alan bazı maddeler de dudak sağlığını olumsuz etkiler. Dudakların bakımlı görünmesini sağlamak  ve yaraların çıkmasına engel olmak için dudakların her zaman nemli olması gerekir. Dudaklarda bu nem dengesini ise genelde balsamlar sağlar. Evde dudak balsamı nasıl yapılır? diye soruyorsanız sizler için özel bir tarifimiz var. 

  Evde Dudak Balsamı Nasıl Yapılır?

  Dört yemek kaşığı badem ya da jojoba yağı 

  Bir yemek kaşığı balmumu 

  Bir tatlı kaşığı bal

  Çeyrek çay kaşığı E vitamini

  Lavanta ya da nane yağı gibi esansiyel yağlardan biri

  Yapılışı: 

  Balmumunu bir kabın içine benmari usulü eritin. 

  Balmumunun tamamen eridiğinden emin olduktan sonra tekrar donmasına fırsat vermeden içine bal, E vitamini ve yağı karıştırın.

  Tüm malzemeleri çok hızlı bir şekilde karıştırmaya özen gösterin. 

  İşlem bittikten sonra balsamı koyacağınız kutunun içine yerleştirin. 

  Balsamı cam bir saklama kabına koyabilirsiniz. 

  Bu şekilde üç saat kadar donmasını bekleyin. 

  Üç saatin sonunda balsamınız hazır olacaktır.

  En Çok Okunanlar