More
  Ana SayfaEKONOMİEv Hanımları Nasıl Emekli Olur? Ev Hanımları 2021 Emeklilik Şartları!

  Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur? Ev Hanımları 2021 Emeklilik Şartları!

  Hayatı boyunca çalışma imkanı bulamamış olan ev hanımları nasıl emekli olur? Ülkemizde daha önce çalışma hayatına girmemiş ancak emekli olmak isteyen pek çok ev hanımı var. Ev hanımları 2021 emeklilik şartları nelerdir? Sizler için araştırdık.

  Daha önce çalışmamış bu nedenlede emeklisi olmayan kadınlar “Ev hanımları nasıl emekli olur? sorusunun cevabını sık sık araştırıyor. İşte Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur? sorusunun detayları…

  Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

  Uzun yıllar çalışan herkesin hayali bir gün emekli olarak rahat etmektir. Ülkemizde primlerini ödeyen ve gününü dolduran herkesin emekli olmak hakkı bulunuyor. Hayatı boyunca çalışma fırsatı olmamış ancak evdeki işleri ile ilgilenmek zorunda kalmış hanımlarda emekli olmak istiyor. Yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik için şansı verilecek.

  Aslına bakılacak olursa mevcut yasalara göre 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan her kadının 7 bin 200 pirim gününü doldurması bununla beraber 20 yıllık bir çalışma hayatının olması gerekiyor. Bu kurallar çerçevesinden bakıldığında çalışmayan ya da çok kısa bir süre çalışıp günlerini dolduramayan kadınların emekli olması mümkün değil. Ancak meclise sunulan yasa tasarısında kadınların emeklilik halleri ile ilgili bazı değişiklikler olabilir.

  TBMM Komisyonu’na sevk edilen 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no’lu yasa teklifi ev hanımlarının emekli olmasının yolunu açabilir. Yasa tasarısı teklifine göre; 50 yaşını doldurmuş ve 25 yıl evli kalmış kadınlar emeklilik hakkından yararlanabilecek. Emeklilik hakkından yararlanmak isteyen çalışmayan kadınların bu haklardan yararlanması için yukarıda belirtilen şartları sağlaması gerekecek.

  Ev hanımlarını emekli olabilmesinin yolunu açacak olan yasa tasarısı teklifine göre kadınlar  borçlanarak emekli olabilirler. Yurt dışında yaşanılan süre, doğum ya da çalışan süre borçlanılarak emeklilik hakkında faydalanılacak. Hayatın hiç çalışmayan kadın daha önce sigorta primleri ödenmediği için bu primleri kendisi ödemek zorunda. Emekli olmak için yapılan prim ödemeleri her ay SGK’ya ödenecek.

  Ev Hanımları 2021 Emeklilik Şartları!

  • Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)
  • Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması
  • 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

  En Çok Okunanlar