Esansiyel yağlar nedir, ne işe yarar?

0
31

Bitkilerin özünden elde edilen esansiyel yağlar, bitkinin kokusu ve tadını yani ‘esans’ını alırlar. Bu şekilde her bir esansiyel yağın kendine özgü bir esansı olur. Esansiyel yağları elde etmenin 3 yolu vardır. Bunlar; suyla damıtma, buharla damıtma ve soğuk presleme yöntemleridir. Bu noktada bitki özütlerini elde etme yöntemi oldukça önemlidir, çünkü kimyasal işlemlerle elde edilen yağlar, gerçek esansiye yağlar olarak sayılmaz.

Esansiyel yağlar binlerce yıldır farklı kültürlerde kullanılagelmiştir. Tıptan güzellik ürünlerine kadar çeşitli amaçlarla kullanılan esansiyel yağlar, içeriğinde antioksidanlar ve iltihabı önleyen bileşenler barındırır. En yaygın kullanım alanları aromaterapidir. Kullanılmadan önce taşıyıcı yağ dediğimiz diğer yağlarla karıştırılır. Esansiyel yağları koklayarak veya cilde sürerek kullanmak mümkündür.

Ne işe yararlar?

Esansiyel yağları koklamak, beynin duyguları, davranışları ve uzun süreli hafızayı yöneten kısmı olan limbik sistemi uyarır. Limbik sistemin hafıza konusunda işlevi oldukça önemlidir. Bunun dışında nefes alma, kalp atışı ve kan basıncı gibi farkında olmadan yapılan fizyolojik işlevleri de yönetir. Tüm bunlar düşünüldüğünde esansiyel yağların vücut sağlığı üzerindeki etkisi daha iyi anlaşılacaktır.

Bugün neredeyse 100’e yakın esansiyel yağ çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında en yaygın kullanılanlarını ve ne işe yaradıklarını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Nane yağı: Enerji verir, sindirime yardımcı olur.
  • Lavanta yağı: Stresi azaltır.
  • Sandal ağacı yağı: Sinirleri gevşetir ve odaklanmaya yardım eder.
  • Bergamot yağı: Stresi azaltır, egzema gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Gül yağı: Ruh halini iyileştirir ve kaygıyı azaltır.
  • Papatya yağı: Sakinleştirip rahatlatır.
  • Ylang-ylang yağı: Baş ağrılarına, mide bulantısına ve cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Çay ağacı yağı: Enfeksiyonlarla mücadele eder ve bağışıklığı güçlendirir.
  • Yasmin yağı: Depresyonla başa çıkmayı kolaylaştırır.
  • Limon yağı: Sindirime, ruh haline ve baş ağrılarına iyi gelir.

Eğer siz de esansiyel yağların bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız bunları gündelik hayatınıza kolayca dahil edebilirsiniz. Seyreltmek için daha hafif yağlarla karıştırdığınız esansiyel yağları cildinizi ovarken kullanabilir, banyo suyunuza ya da şampuanınıza ekleyebilir, bu yağlarla masaj yapabilirsiniz.

Esansiyel yağları gerek günlük hayatın üzerimizde oluşturduğu stresi azaltmak, gerekse vücudumuzun sindirim ya da sinir gibi temel sistemlerini rahatlatmak amacıyla kullanabiliriz. Bitkilerin olumlu etkilerinden faydalanmak için son derece pratik ve etkili bir yöntem olan esansiyel yağlara odanızda, cilt bakımınızda, banyonuzda ve hayatınızın diğer alanlarında yer açın; ve bu mucize özütlerin hem bedeninizi hem de zihninizi yatıştırıp güçlendirmesine izin verin.