More
  Ana SayfaGenelErotomani Nedir? Erotomani Belirtileri Nelerdir?

  Erotomani Nedir? Erotomani Belirtileri Nelerdir?

  Genellikle eros hastalığı adıyla bilinen erotomaniyi geniş ve basit bir anlamda kullanmak gerekirse saplantılı aşka verilen isimdir. Erotomani karşılıksız ve platonik yaşanan bir duygudur. Daha da doğrusu kişinin bir başkasına aşık olduğunu ve ondan asla vazgeçmeyeceğini düşünmesine yol açan sanrısal bir bozukluktur. Erotomani olan kişiler karşısındaki kişinin de kendisine aşk olduğunu düşünür. Erotomani nedir? Erotomani belirtileri nelerdir? diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin. 

  Psikiyatri bilimi beynin kimyasallarının bozulması sonucu ortaya çıkan bazı psikolojik rahatsızlıkları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı içerisinde birbirinden ilginç ve garip insanları hayrete düşüren rahatsızlar incelenebilir. İşte bu şekilde duyanları hayrete düşüren bir hastalıkta erotomanidir. Erotomani rahatsızlığına sahip olan kişiler aksi ispatlansa bile karşısındaki kişi ile bir aşk yaşadığını zanneder. Bir takıntıdan daha ötesidir, kişi gerçekte olmayan şeylerin olduğu izlenimine kapılarak gerçekle bağını koparır ve farklı bir dünyanın içinde yaşamaya başlar.  Erotomani rahatsızlığına sahip olan kişiler, aslında hiç var olmayan aşkı varmış gibi sanarak türlü hezeyanlarla bu duyguyu içlerinde büyütürler. Kimi zaman karşılarında bulunan kişinin bu durumdan haberi yoktur ve erotomani olan kişi onunda kendisine aynı ilgiyi duyduğunu sanar. 

  Takıntı ile bağlı olunan kişi ölmüş, hastanın hiç tanımadığı biri ya da aslında hiç var olmamış biri olabilir. Erotomani rahatsızlığına sahip olan kişiler bazen sadece bir kişinin değil birden fazla kişinin kendisine aşık olduğuna inanır. 

  Erotomani Belirtileri Nelerdir? 

  Bu kişiler kendisine aşık olduğuna inandıkları insanları sürekli rahatsız etme eğilimindedirler. Sürekli arama aniden karşısına çıkma gibi durumlarla kendini gösterir ve davranışları taciz boyutuna varabilir. Erotomani olan kişiler karşısındaki kişinin kendine çok aşık olduğunu düşünerek bu kişinin kendisine zaman zaman bazı mesajlar yolladığına inanır. Saplantılı olarak aşık olunan kişi ünlü biri olabilir. Mesela, erotomani olan kişi, bir şarkıcının ona aşık olduğunu ve söylediği şarkılarda ona bir mesaj yolladığını düşünebilir. 

  Erotomanik kişiler aşık olunan kişinin her davranışını kendine yönelik olarak atılan bir adım olarak algılar. Kişinin tüm reddetmelerine rağmen ilişkinin varlığı konusunda ısrarcıdır. İlişkiyi asla reddetmez ve varlığına sonuna kadar inanır. 

  En Çok Okunanlar