Erken kalkmak kabusunuz olmasın!

0
43

Dünyadaki en başarılı insanların genellikle güne erken başlama alışkanlığına sahip oldukları bilinir. Bunun elbette bir nedeni var: Erken uyandığınız zamanlarda, yapmanız gerekenleri daha erkenden halledersiniz ve bu da üretkenliğinize yansır. Üstelik günün erken saatlerinde, telefonunuza gelen çağrılar ya da kapınızın çalması gibi dikkat dağıtıcıların olma ihtimali daha düşüktür ve bu nedenle daha etkin çalışabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra erken kalkmanın daha kısa sürede doğru karar verme, daha verimli çalışma, daha iyi uyku kalitesi gibi olumlu etkilerinin olduğu da bilimsel araştırmalarca kanıtlanmış durumda. Ayrıca eğer egzersiz yapmak istiyor, ama bunun için vakit bulamıyorsanız sabah erken kalkarak kendinize vakit yaratabilirsiniz.
Ancak siz yine de tüm avantajlarına rağmen erken kalkmakta zorlananlardansanız bunun için bazı yöntemler izleyebilirsiniz. İşte sabahları kolay ve zinde uyanabilmenin ipuçları:

Neden erken kalkmak istediğinizi düşünün
Çünkü erken kalkmayı istemenizin nedenini iyi bildiğinizde kendinizi buna daha hazır hissedersiniz. Gece yatmadan önce, uyandığınızda yapmayı planladığınız şeyi düşünün ve bunun sizi motive etmesine izin verin.

Aşamalı olarak başlayın
Her zaman uyandığınız saatten çok daha erken bir saatte uyanmaya birden başlamanız biraz güç olabilir. Bu yüzden erken kalkma alışkanlığını yavaş yavaş edinin. Her gün yarım saat erken kalkmak bunun için iyi bir yöntem olabilir. Üstelik bu şekilde erken kalkmanın etkisini daha iyi hissedebilirsiniz.

Rutininize bağlı kalın
Aşamalı bir şekilde uyanmak istediğiniz saate ulaştığınızda, her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya dikkat edin. Bu şekilde vücudunuzun biyolojik saati de kendini her gün aynı saatte uyanmaya kuracak ve erken uyanmak artık sizin için bir çocuk oyuncağına dönüşecek.

Ekran ışığından uzak durun
Gece uyumadan en az bir saat önce televizyon izlemeyi ya da bilgisayar ekranına bakmayı bırakın. Mümkünse telefonunuza da fazla bakmamaya özen gösterin. Çünkü teknolojik aletlerin ekranlarından gelen mavi ışık, uykunuzun gelmesini sağlayan melatonin hormonunun salgılanmasını olumsuz etkiler.

Uyandıktan 7 saat sonrasına dikkat
Eğer gün içinde bir şekerleme yapmak istiyorsanız, bunu uyandıktan sonraki 7 saat içinde yapın. Çünkü bilimsel çalışmalar, 7 saat geçtikten sonra yapılan kısa uykuların gece uykusunu ve dolayısıyla uyku düzenini olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Ne okuduğunuza dikkat edin
Yatmadan önce bir şeyler okumanızda hiçbir sakınca yok. Ancak bunun kişisel gelişim kitapları ya da haber veya e-postalarınız olmadığından emin olun. Çünkü bu tür metinler zihninizi açık tutar ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bunun yerine roman ya da kısa hikaye gibi kurgu metinler okuyabilirsiniz.

Yatma saati rutini edinin
Ilık bir duş, nefes egzersizi veya klasik müzik dinlemek gibi sizi uykudan önce rahatlatıp gevşetecek rutinler edinin. Bu sayede bir süre sonra bedeniniz bunları yaptığınızda sizin uykuya geçeceğinizi anlayacak ve uykuya daha kolay dalabileceksiniz.

Akşam yemeğiniz hafif olsun
Akşamları yenen ağır öğünler, mideye rahatsızlık vererek gece uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle akşamları daha hafif öğünler tüketmeye ve yemek istediğiniz daha ağır yiyecekleri gün içinde öğle vakitlerinde yemeye özen gösterin. Ayrıca sabahları da çok ağır bir kahvaltı yapmamanız önerilir. Çünkü günün ilk öğünü ağır ve fazla kalorili olduğunda kan şekerinizdeki ani düşüşler nedeniyle gün içinde uykunuz gelebilir.

Günün en sakin saatlerinden maksimum verim elde edebilmek için erken kalkmayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa ve şimdiye kadar zorunlu olmadığı müddetçe hiç erken uyanmamışsanız da üzülmeyin. Çünkü alışkanlıklar kazanılabilen davranışlardır. Siz de yukarıda saydıklarımızı uygulayarak erken kalkma alışkanlığını kazanabilirsiniz.