More
  Ana SayfaGenelErkekler Günü Var Mı? Erkekler Günü Ne Zaman Kutlanır?

  Erkekler Günü Var Mı? Erkekler Günü Ne Zaman Kutlanır?

  Erkekler günü var mı? Erkeklere ait bir gün olup olmadığını merak eden internet kullanıcıları bu sorunu cevabı aramaya başladı. Çok fazla bilinmese de erkeklere ait bir gün var. Bu gün her yıl 19 Kasım günü kutlanıyor. Peki, erkekler günü neden var? Erkekler günü ne zaman kutlanır?

  Dünya Uluslararası Erkekler Günü 1999 yılından beri bilinmesine rağmen çok popüler bir gün değil. Böyle bir günün var olup olmadığını merak edenler erkekler günü var mı? diye merak ederek ellerindeki bilgisayarlara ve mobil cihazlara sarıdılar. Sizler için Dünyada Uluslararası Erkekler Günü’nü araştırdık.

  Her yıl 19 Kasım günü Dünya Uluslararası Erkekler Günü olarak kutlanıyor. Bu günün çok fazla bilinmemesini nedeni Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış bir gün olmaması. Bu gün doksanlı yıllardan bu yana 60’tan fazla ülkede düzenlenen bazı etkinliklerle kutlanıyor. Dünya Uluslararası Erkekler Günü’nün amacı, erkeklerin ve erkek çocukların sağlığına ve cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi dikkat çekmek ve olumlu erkek rol modeller nasıl oluşturulur sorusunun cevabını aramak. Erkekler Günü’nün 2016 yılında düzenlenen etkinliklerinde teması”Erkek intiharlarını kullanalım” şeklideydi. 

  Erkekler Günü Ne Zaman Kutlanır? Erkekler Günü Neden Kutlanır?

  International Men’s Day yani Uluslararası Erkekler Günü, her yıl 19 Kasım’da kutlanıyor. Gün, Birleşmiş Milletler tarafından tam olarak tanınmamış olsa da BM tarafından desteklenir. Tarihte ilk olarak 1992 yılında Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından dile getirilmiştir. Erkekler Günü’nün resmi olarak 1999 yılında Trinidad-Tobago’da kabul edilmiştir. Ülkemizde pek bilinmemekle beraber yetmişin üzerinde ülke tarafından desteklenmiştir.

  Uluslararası Erkekler Günü’nün anlam ve önemi Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından ” Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir ” sözleri ile ifade edildi.

  Uluslararası Erkekler Günü, cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin rol model olduğu durumların vurgulanması, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizlikler gibi konuların vurgulanması amacı ile kutlanıyor.

  En Çok Okunanlar