Emlak Alanında Yapılacak Olan Değişiklikler Nelerdir? Yeni Otopark Yönetmeliği, Binalara Kimlik Sitemi - SimgoloSimgolo

7 Ağustos 2021 - 11:16

Emlak Alanında Yapılacak Olan Değişiklikler Nelerdir? Yeni Otopark Yönetmeliği, Binalara Kimlik Sitemi

Son Güncelleme :

20 Mart 2021 - 10:11

1 01

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca alınan yeni kararlara göre, binaların yapımı, otopark alanı gibi konularda yeni uygulamalar hayata geçirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapılacak olan yeni uygulamalar hakkında geçtiğimiz hafta peş peşe açıklamalar yaptı. İşte son günlerde emlak alanında yapılacak olan değişiklikler… Yeni Otopark Yönetmeliği, Binalara Kimlik Sitemi...

2 kitchen-2165756_1920

Yeni Otopark Yönetmeliği: Bu zamana kadar yedi kere ertelenen yeni otopark düzenlemesi bu ay sonu uygulamaya girecek. Yeni otopark yönetmeliğine göre; metrekare başına otopark yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şu sözlerle yeni otopark yönetmeliğinin kapsamını açıkladı: "Otopark yönetmeliğiyle alakalı görüşmelerimizi yaptık. Ay sonu itibariyle yürürlüğe girecek. Bu çerçevede 80 metrekareye kadar 3 daireye bir otopark, 80-120 metrekare arası 2 daireye bir otopark, 120-180 metrekare arası her daireye bir otopark ve 180 metrekare üzeri de her bir daireye 2 otopark yapma zorunluluğu getiriyoruz."

3 house-1353389_1920

Binalara Kimlik Sistemi Gelecek: Yeni uygulamaya girecek olan bina kimlik sistemi (BKS) ile yapılara QR kodlu RFID çipli elektronik etiket verilecek. Bu çipler binaya bir lehva halinde monte edilecek. Bu sayede o binanın yapı malzemelerinden zemin bilgisine kadar pek çok bilgi elde edilebilecek. RFID okuyucular sayesinde olası bir depremde binada oturan kişilerin bilgilerine ulaşılabilecek.

4 living-room-2732939_1920

Binaların 3 Boyutlu Fotoğrafları Sistemde Yer Alacak: Yapının inşası tamamem bittikten sonra tüm görselleri sisteme yüklenecek. Yüklenen bu görseller ışığında ilave kat çıkma, kolon kesme, bodrumu kata çevirme, sığınağı depo-dükkan gibi kullanıma aykırı düzenlemelerin önüne geçilecek.

5 pexels-emre-can-2079234

E-Devletle Bağlantılı Olacak: Bina Kimlik Sistemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS),Mekansal Adrese Dayaı Kayıt Sistemi (MAKS),Yapı Müteahhitleri Bilgi Sistemi (YAMBİS), Yapı Denetim Sistemi (YDS), Elektronik Beton İzleme Sistemi, ve e-Devlet ile bağlantılı olarak işleyecek. Bu uygulamalar Nisan ayı ile beraber hayata geçirilecek.