Rahat bir emeklilik için ne kadar para biriktirmek gerekiyor?

“Emeklilik döneminde rahat etmek için ne kadar para biriktirmeliyim” sorusunu duyan birçok uzmanın yanıtı “Ne kadar çok biriktirebiliyorsanız, o kadar iyi” veya “Koşullarınıza göre değişir” şeklinde oluyor.

Rahat bir emeklilik için ne kadar para biriktirmek gerekiyor?

Emeklilik için plan yapmak zor olabilir. Ancak bu durum ne kadar zor olsa da belirsizlik işleri daha da çıkmaza sürüklüyor. Emeklilik döneminde rahat etmek isteyen binlerce çalışanın, henüz birikim yapmadan motivasyonunu kırmaya yetiyor.

Birçok yatırım uzmanı emeklilik dönemini rahat geçirmek için 20’li yaşlardan itibaren gelirinizin yüzde 10-15’i kadarını biriktirmek gerektiğini söylüyor. Tabii ki bu yatırım uzmanlarının çizdiği genel bir çerçeve. Emeklilikte rahat etmek için ne kadar para biriktirmeniz gerektiği, aslında sizin koşullarınıza bağlı olarak değişebiliyor. Bu yüzden kendinize bir hedef koyup ilerlemek daha sağlıklı olabilir. Peki o hedefi nasıl belirleyebilirsiniz. İşte emeklilik döneminde rahat etmek için ne kadar birikim yapmanız gerektiğini belirlemek için birkaç ipucu:

1. Gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz geliri hesaplayın
Rahat bir emeklilik geçirmek için en önemli şey, iyi bir planlama yapmaktan geçiyor. Bu yüzden eğer ihtiyaç duyabileceğiniz geliri iyi hesaplarsanız, yaptığınız plan o kadar gerçekçi olur. Gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz geliri hesaplamak için elinize bir kağıt kalem alın ve öncelikle aylık genel giderlerinizi belirleyin. Bir başka sütuna ile bu giderlerin hangilerinin gelecekte de devam edebileceğini yazın. En son sütuna da şimdi harcama kalemleriniz arasında yer almayan veya nadiren yer alan ancak gelecekte daha çok yer alacağını düşündüğünüz masrafları yazın. Daha sonra bu üç sütunu bir araya getirin ve böylelikle emeklilikte olası aylık giderinizi hesaplamış olursunuz.

2. Kabataslak bir hesaplama yapın
Yapılan araştırmalar, çalışanların sadece yüzde 50’sinin emeklilikte ne kadar paraya ihtiyaç duyduklarını hesapladığını gösteriyor. Yani eğer bu yüzde 50’lik grubun içinde değilsiniz, siz de emeklilikte ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunuzu hesaplamayanlardansınız demektir. Durum böyleyse, siz de kabataslak bir hesaplama yapabilirsiniz. Örneğin gelirinizin yüzde 10-15’i kadarını emeklilik için ayırıp ayırmadığınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu her ne kadar ayrıntılı bir plan olmasa da plansız kalmaktan daha iyi bir çözüm.

3. Emeklilik hesaplayıcı kullanın
Son dönemde rahat bir emeklilik dönemi için ne kadar para biriktirmeniz gerektiğini, birikimlerinizin hangi aşamada olduğunu gösteren uygulamalar çıktı. Siz de bu uygulamaları kullanarak emeklilik planlarınızın neresinde olduğunuzu görebilir, buna göre planlarınızı yeniden gözden geçirebilirsiniz.

4. Düzenli olarak planlarınızı gözden geçirin
Hayatta şartlar hızla değişebilir ve bu değişiklikler emeklilik dönemi ihtiyaçlarınızı da etkileyebilir. Yeni bir işe girebilirsiniz, çocuk sahibi olabilirsiniz, yeni bir hobiniz olabilir, birikimlerinizin bir kısmını harcamak zorunda kalabilirsiniz veya sağlığınızla ilgili bazı zorunluluklar ortaya çıkabilir. Tüm bu nedenlerle emeklilik için yaptığınız planları düzenli aralıklarla gözden geçirmeli, gerekiyorsa bu planları değiştirmelisiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER