More
  Ana SayfaTeknolojiE-Ticaret Kullanmalı Mıyız? Neden?

  E-Ticaret Kullanmalı Mıyız? Neden?

  E-ticaret, elektronik ticaretin kısaltımıdır. 1995 yılından itibaren internetin hayatımıza girmesiyle ticaretin elektroniğe geçmesi, e-ticareti doğurmuştur. Malın üretiminin tanıtımının, alımının, satımının, sigortasının, ödemesinin dijital ortamda yapılması işleminin tümüdür. Hadi E-Ticaret Kullanmalı Mıyız? Neden? inceleyelim.

  İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla zaten hayatımızda olan e-ticaret, 2019 yılında yaşadığımız Pandemi sayesinde de iyice bilinir ve kullanılır hale geldi. Evden çıkamayan insanlar, doğal olarak ihtiyaçlarını dışardan söylemek zorunda kaldı. Böylece var olan e-ticaret siteleri satışlarına devam ederken, yeni açılmış e-ticaret siteleri de insanlar tarafından sık kullanılmaya başlandı.

  E-ticaret siteleri akla gelebilecek her şeyi satabilmektedir. Kozmetikten, ev eşyasına kadar her ürünü internette kolaylıkla bulunabilir ve satın alınabilir. Zaten amaç da alım, satım yapmaktır.

  E-Ticaretin Farkı Ne? Neden E-Ticareti Tercih Etmeliyiz?

  En önemli sebebi fiziksel bir mağazaya ihtiyaç duymamaktır. Fiziksel mağaza küçük işletmeler için fazla bir gider sağlar. Eğer küçük bir işletmeyseniz fiziksel mağazanıza ödeyeceğiniz suyu elektriği ya da kirayı e-ticaret sayfanızda reklamcılara öderseniz emin olun  kârınızdan gideriniz kat ve kat artacaktır. Tabi ki e-ticareti sadece küçük işletmeler kullanacak diye bir şey yok. Büyük ve orta işletmeler görünürlüklerini arttırmak için de e-ticareti kullanabilir, kullanmalıdır.

  E-ticaretin bir diğer avantajı ise hedeflediğiniz kitleye daha hızlı ulaşabileceğinizdir. Günümüzde neredeyse herkes internet kullandığı için internette fark edilmeniz fiziksel mağazanızda fark edilmenizden daha yüksek olasıya sahiptir.

  Alışveriş süreniz oldukça kısalır. Mağaza mağaza gezip ürün denemektense internetten müşteri yorumlarına bakarak en uygunu ve güvenilir olanı tek seferde alabilmektesiniz. Aynı zamanda alışveriş yapmak için alışveriş merkezlerinin açılmasını beklemeniz gerekmez, herhangi bir zaman kısıtlamanız olmadan 7/24 istediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz.

  Diyelim E- Ticaret Sitesi Açtınız, Sıradaki Adım Nedir?

  Daha yolun en başındaysanız, bir siteniz hatta ürününüz dahi yoksa tabii ki ilk adım kendinize satabileceğini düşündüğünüz bir ürün belirleme, marka adı belirleme ve bir site açmaktır.

  İlk adım sitenizin kullanılabilir olmasıdır. Belli bir düzen olmalıdır. Her sayfanın belirli bir odak noktası ya da ürünü olmalıdır. Site karmakarışık olmamalıdır. Müşteri ihtiyacını kolayca bulabilmeli, alışverişini yapabilmelidir. Diğer adım tabi ki sitenizin içi göze güzel gelmelidir. İlgi çekici, abartısız olmalıdır. Yazılar anlaşılır, yeteri kadar büyük olmalı, sitede görseller bulundurmalısınız. Hayat hızlı akıyor ve her geçen gün yeni şeyler keşfediyor, öğreniyoruz. Tabi ki sizde bu hızlı akışa katılmalı ve müşteri kaybetmemek için sitenizi çokça güncellemelisiniz. Çok ürünlü bir siteye sahipseniz kesinlikle bir arama kutusuna ihtiyacınız var. Arama kutusunun kolay bulunması da size artı puan kazandırır. Son adımımız siteniz her mobil cihaza uyumlu olmalıdır. Telefonda normal boyutta gözüken yazılar bilgisayarda küçük gözükebilir.

  Diğer adımlar bir kargo şirketiyle anlaşma, ürünleri siz üretmiyorsanız bir tedarikçi bulmak ve müşteri destek hizmeti oluşturmadır. Vergi mükellefinizi sakın göz ardı etmeyin.

  E-ticarette satışın 2 şekli vardır :

  Stoklu e-ticaret : Satacağınız ürünlerin stoklu olarak sizde olması durumudur. Bu durumda ekstradan bir depoya ihtiyacınız olabilir.

  Stoksuz e-ticaret : Üreticiler ile müşteriler arasında köprü kurmadır. Ürünler fabrikadan müşteriye gider. Depo masrafı olmadığından firmalar tarafından tercih edilir.

  E-Ticaret Türleri Nelerdir?

  • Şirketler arası e-ticaret
  • Şirket-tüketici arası e-ticaret
  • Şirket-Kamu İdarisi e-ticaret
  • Tüketici-Kamu İdaresi e-ticaret
  E-Ticaretin Dezavantajı Yok Mu Derseniz Tabii Ki Var. Bunlar:

  Alınan ürünü tam olarak göremediğimiz için biraz güven sorunu yaşanması olasıdır. Satışınızı arttırmak istiyorsanız öncelikle güvenilir bir imaj yaratmalısınız. Bunların yanında ürününüzün müşteriye geç ulaşması, geri iade etmesi markanızı kötü etkileyebilir. Tüm işlemler internet ortamında olduğundan teknik sorunlar tüm işlemlerin önünü kesebilir.

  E-Ticaret Sitenizi Sosyal Medyaya Taşıyın

  E-Ticaret siteniz eğer gerçekten düzgün bir şekilde tasarlandıysa ve reklamlar verildiyse zaten yeterince müşteri çekecektir. Ama yeterince kime yeter? Daha fazlasını kim istemez? Sosyal medya günümüzde herkesin kullandığı bir etkileşim alanı. Eğer sitenizi sosyal medyada da gösterir ve dikkat çekerseniz müşterilerinize ek müşteri katmış olursunuz. Hem de tamamen ücretsiz bir şekilde. Ekstradan marka bilinirliğinizi arttırmak için de süper bir araç olabilir sosyal medya.

  E-Ticarette En Çok Satış Yapan Markalar ve Ürünler Hangileridir?
  • Trendyol
  • Hepsi Burada
  • Gitti Gidiyor
  • N11
  • Sahibinden.com
  • Yemek
  • Teknolojik Ürünler
  • Kıyafet
  • Cilt Bakım Ürünleri

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın