More
  Ana SayfaDÜNYADünyanın En Büyük Volkanı Uyanıyor! Büyük Felaket Kapıda Mı? Mauna Loa Patlayacak...

  Dünyanın En Büyük Volkanı Uyanıyor! Büyük Felaket Kapıda Mı? Mauna Loa Patlayacak Mı?

  Dünyanın en büyük volkanı olarak bilinen Hawaii’de bulunan Mauna Loa’nın uyanmaya başladığı bildirildi. Bölgede son bir haftada 200’den fazla depremin kaydedilmesi Mauna Loa patlayacak mı? sorusunu akıllara getirdi.

  Dünyanın en büyük volkanı olan Mauna Loa uyanmaya başladı. Uzun yıllardır sakinliğini koruyan Mauna Loa volkanının patlayabileceği söyleniyor. Uzmanlar bölgede yaşayan insanlara acil durum çağrısı yaparak hazırlıklı olmaları söylediler.

  Hawaii bölgesinde yer alan Mauna Loa volkanının etrafında  jeolojik aktiviteler gözlemlendiği bildirildi. Mauna Loa bulunduğu bölgede kendisi gibi 4 volkanik dağ daha bulunuyor. Bununla beraber hareketlenmelerin yaşandığı bu dağ, dünyanın en aktif volkanlarından biri olan Kilauea’nın çok yakınında yer alıyor.

  Düzenli olarak lav püskürten Kilauea çevresindeki yaşamı zaman zaman olumsuz etkiliyor. Öte yandan bir süredir Mauna Loa volkanında da bazı hareketlilikler gözlenmeye başlandı. Volkanın bulunduğu arazide 200’e yakın deprem tespit edildi. Bilim insalarına göre bu depremler volkanın harekete geçmeye başlamasının bir göstergesi.

  Mauna Loa en son 1984 yılında lav püskürmüştü. Hawaii Üniversitesi halka her an tahliye olabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu.

  En Çok Okunanlar