More
  Ana SayfaDÜNYADünya Sağlık Örgütü'nden Aşı Uyarısı! DSÖ: "Kara Mizaha Dönüştü"

  Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Uyarısı! DSÖ: “Kara Mizaha Dönüştü”

  Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Uyarısı!  Dünya Sağlık Örgütü’nden koroavirüs aşısı ile ilgili bir açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus zengin ülkelere verilen aşı ile fakir ülkelere verilen aşı sayısı arasında büyük bir fark olduğunu söyleyerek aşı tedarik işinin kara mizaha dönüştüğünü söyledi.

  Piyasaya çıktığı ve dünyaya dağıtıldığı günden beri koronavirüs aşısı hakkında pek çok açıklama yapıldı. Son olarak DSÖ’den bir açıklama geldi. Dünyada yapılan aşı tedariğini eleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus zengin ülkelerde uygulanan yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı sayısı ile yoksul ülkelere aşı erişimini sağlayan uluslararası Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programının (COVAX) tedarik ettiği aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüyerek “kara mizaha” dönüştüğünü ifade etti.

  Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemi ile bir basın toplantısı gençleştirdi. Örgütün Cenevre kentinde gerçekleşen toplantıda Ghebreyesus zengin ülkelerin tüm nüfuslarını aşılamak için adeta birbiri ile yarıştığını ancak fakir olan ülkelerde henüz aşılamanın başlamadığını anlattı.

  Aşı tedariği noktasında uyarılarda bulunan Ghebreyesus zengin ülkelerde uygulanan Covid-19 aşı sayısı ile yoksul ülkelere aşı erişimi sağlayan uluslararası COVAX girişiminin tedarik ettiği aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüdüğünü ifade ederek olayın “kara mizaha” dönüştüğü söyledi.

  Ghebreyesus, yine aşı tedariği hakkında 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, dünya genelinde 411 milyon doz Covid-19 aşısı uygulandığını söyleyerek bu aşıların 76’sının sadece 10 ülkede yapıldığını anlatmıştı.

  En Çok Okunanlar