More
  Ana SayfaSAĞLIKDumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir? Seren Serengil Dumping Sendromuna Mı...

  Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir? Seren Serengil Dumping Sendromuna Mı Yakalandı?

  Ünlü şarkıcı Seren Serengil, geçtiğimiz haftalarda yaşadığı aşırı kilo kaybı ile gündeme geldi. Bir süre tedavi gören şarkıcı ve suncu Serengil, hastalığı henüz yeni atlatmıştı ki, rahatsızlığı yeniden baş gösterdi. Serengil’in Dumping sendromuna yakalandığının açıklanmasının ardından Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir? Seren Serengil Dumping Sendromuna Mı Yakalandı? soruları internet kullanıcıları tarafından aratılmaya başlandı.

  Seren Serengil’le beraber Dumping Sendromu Nedir? sorusu en çok merak edilen konulardan biri oldu. Mide küçültme ameliyatlarının sonrasında hastalarda sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlık olan Dumping Sendromunu sizler için araştırdık.

  Dumping Sendromu Nedir?

  Dumping Sendromu mide küçültme ameliyatı ve özofagus cerrahisi geçirmiş olan kişilerde sıklıkla rastlanan bir sendromdur.  Dumping sendromu, kişilerin yedikleri ve içtikleri her şeyin süratlı bir şekilde sindirilerek ince bağırsaklara inmesi sonucunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur.

  Dumping Sendromuna sahip olan kişilerde tüketilen besinler 10 ile 30 dakika aralığında ince bağırsağa ulaşır.Bu süre diğer insanlarda 2 ile 3 saat aralığında seyreder. Rahatsızlık genellikle kendini mide ağrısı, kramp gibi semptomlarla gösterir. Dumping Sendromu, Erken Dumping Sendromu ve Geç Dumping Sendromu olarak ikiye ayrılır. Hastalığın belirtileri kişi kişiye değişir. Dumping Sendromu genellikle diyet değişiklikleri ile tedavi ediliyor. Ancak, hastalık ileri bir boyutta ise cerrahi ve ilaçlı tedavi uygulanır.

  Dumping Sendromu belirtileri genellikle yemeklerden hemen sonra ortaya çıkar. Meyve şekeri yani fruktoz, sofra şekeri yani sükroz açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi hastalığın artmasına neden olur.

  En Çok Okunanlar