More
  Ana SayfaSAĞLIKDukan diyeti nedir? Dukan diyeti ile nasıl kilo verilir?

  Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti ile nasıl kilo verilir?

  Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet olan Dukan diyeti dört aşamada uygulanan ve hızlı zayıflama sağlayan bir diyettir. Dukan diyeti yapılırken bu aşamalar dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve diyetin yanında egzersizler ihmal edilmemelidir. Dukan diyeti nasıl yapılır? 

  Doktor Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılan Dukan diyeti özellikle 2000’lı yılların başında oldukça hızlı yayılmış ve popüler olmuştur. Dukan diyetine devam edenlerin 8-10 hafta içinde 15 kilo verdikleri ortaya çıkmıştır. Hızlı ve sağlıklı kilo verdiren Dukan diyetinin nasıl yapılması gerektiğini merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin.

  DUKAN DİYETİ NASIL YAPILIR?

  Aşamalar halinde ilerleyen Dukan diyetini aşağıda anlattığımız evreleri uygulayarak kolaylıkla yapabilirsiniz. 

  1- Saldırı aşaması (1-7) gün: Bu süre boyunca sınırsız olarak yağsız protein tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir yemek kaşığı yulaf kepeği tüketerek tokluk hissene sahip olabilirsiniz. 

  2- Seyir Aşaması (1-12 ay) Bu zaman boyunca bir gün sadece yağsız protein bir diğer gün hem yağsız protein hem de nişasta içermeyen bir sebze yemeği yiyebilirsiniz. Bu beslenme şeklini dönüşümlü olarak yapmanız gerekir. 

  3- Güçlendirme aşaması (Birinci ve ikinci aşamalarda kaybedilen her bir 450 gram için beş gün sürdürülür.) Bu aşamada da yine sınırsız olarak yağsız protein içere besinler tüketilir. Bunun yanında yine nişastasız sebzeler ve iki buçuk yemek kaşığı yulaf tüketilir. 

  4- Dengeleme aşaması (süresiz): Güçlendirme aşaması bu aşamadan aynı şekilde devam ettirilir. 

   

  DUKAN DİYETİ YAPARKEN NELER TÜKETİLMELİDİR?

  Saldırı aşamasında tüketilmesi gerekenler: Süt, yoğurt, peynir, yağsız sığır ve dana eti, karaciğer, böbrek, dil, günde bir litre su, günde bir yemek kaşığı yulaf kepeği, yumurta, balık.

  Seyir aşamasında tüketilmesi gerekenler: Mantar, domates, salatalık, kereviz, soğan, pırasa, havuç, ıspanak, kara lahana, şalgam, balkabağı.

  Güçlendirme aşamasında neler tüketilir: günlük bir porsiyon meyve, günde iki dilim tam tahıllı ekmek, günde 40 gram peynir, günde bir iki porsiyon makarna ya da kurubaklagil, haftada bir iki kez fırınlanmış kırmızı et.

  Dengeleme aşamasında neler tüketilmesi gerekenler: Dengeleme aşamasında diğer aşamalarda verilen kilo dengede tutmaya çalışılır. Bu aşamda diyet aynı şekilde devam ettirilir ve egzersizler devam eder. 

   

  En Çok Okunanlar