More
  Ana SayfaMAGAZİNDrag Queen Ne Demek? Kerimcan Durmaz Drag Queen Mi?

  Drag Queen Ne Demek? Kerimcan Durmaz Drag Queen Mi?

  Kerimcan Durmaz’ın sosyal medyayı sallayan klibinin ardından ünlü fenomene drag quenn benzetmesi yapıldı. Peki, drag queen ne demek? Kerimcan Durmaz drag queen mi?

  Drag quenn kelimesini anlamı Kerimcan Durmaz’ın Peşimdeler klibinin yayınlanmasının ardından herkes tarafından merak edilen bir kelime oldu. Genellikle eğlence dünyasında abartılı kadın kostümleri giyerek show yapan sanatçılara verilen isimdir. İşte drag queen kelimesini anlamı…

  Drag queen tarzı yapılan gösterilen genellikle erkekler tarafından yapılır. Eğlence ya da moda amacıyla abartılı kıyafetler ve yine abartılı kadınsı tavırların sergileyen kişilere verilen isimdir. 

  Drag quennler genellikle kadınlara özgü olan kıyafetleri abartılı şekilde mizahi bir yön oluşturması için giyerler. Seyircide istenilen etkiyi yaratmak için seçilen kıyafetler ve yapılan makyajla beraber performansı sergileyecek olan kişi şarkı söyler ya da dans eder. Bu işle ilgilenen kişiler için bu bir sanat dalıdır. Kısacası drag queenler kadınlara ait olan her şeyi oldukça abartılı olarak kullanarak sahne showmlarının bir parçası haline getirirler. 

  Drag queen tarzı yapılan bir gösteride performansı sergileyen kişi genellikle hiciv sanatını da kullanarak konuşmalarına mizahi bir yön katar. Drag isminin Victorya döneminde kadın rollerinde sahneye çıkan erkek oyuncuların kullandıkları eteklerin yerlere sürünmesinden esinlenerek kullanıldığı söylenmiştir. 

  Dünya üzerinde bu şekilde performans sergileyen önemli ve ünlü drag queen vardır. RuPaul Andre Charles, Karl Philip Michael Westerberg ve Daniel Anthony Noriega bu kişilere örnek gösterilebilir. Bu türün ülkemizdki temsilcisi ise rahmetli sanatçı Seyfi Dursunoğlu’dur.

   

  En Çok Okunanlar