More
  Ana SayfaEKONOMİDevalüasyon nedir? Devalüasyon Neden Olur?

  Devalüasyon nedir? Devalüasyon Neden Olur?

  Dövizin yükselmesi ile beraber ülke ekonomisi için son derece önemli bir kavram olan devalüasyon nedir? sorusu merak konusu oldu. Doların yükselmesi ile beraber son günlerin en fazla merak edilen konusu devalüasyon oldu. Dün geceden beri yaşanan doların sürekli olarak yükselmesi ve bazı dalgalanmaların olması ekonominin durumunu merak edenleri hareketlendirdi. İnternet kullanıcıları Devalüasyon Neden Olur? Devalüasyon nedir? sorusunun cevabı sizler için araştırdık.

  Bir dönemler ülkemizde sık sık adını duyduğumuz Devalüasyon kavramı Merkez Bankası başkanın değişmesinin ardından dolarda hızlı yükselmeyle yeniden gündeme geldi. Ülke ekonomilerini yakından ilgilendiren devalüasyon söylentileri herkes tarafından konuşulmaya ve merak edilmeye başlandı. İşte Devalüasyon nedir? Devalüasyon Neden Olur? sorularının cevabı…

  Devalüasyon nedir?

  Devalüasyon bir ülkenin parasının hükûmetçe alınan bir kararla dış satın alma gücünün düşürülmesi olayına denir. Bir hükümetin bu kararı almasının nedeni genellikle sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesinin açık vermesidir. Daha kolay bir anlatımla bir ülkenin parasının diğer ülkelerin paralarına yani dövize karşı değer kaybetmesi anlamına gelir.

  Bir ülkede devalüasyon olduğunda ülkede ithal mallar pahalılaşırken yerli malların fiyatı da aşağıya iner. Her devlet kendi parasının değer kazanmasını ister. Ancak, bazen ekonomik ve siyasi sebeplerle ulusal para değer kaybeder. Bununla beraber devalüasyon yaşandığında enflasyon yükselir, faizler artar bu da ekonominin yavaşlamasına neden olur.

   

  En Çok Okunanlar