More
  Ana SayfaDÜNYADeli Dana Geri Mi Döndü! Beyni Çürüten Hastalık Kanada'da Görüldü!

  Deli Dana Geri Mi Döndü! Beyni Çürüten Hastalık Kanada’da Görüldü!

  Dünya koronavirüs travmasını hala yaşarken Kanada’dan başka bir hastalık haberi geldi. Kanalı bilim insanlarının ortaya çıkardığı hastalık bir zamanlar ülkemizde de çok konuşulan Deli Dana hastalığına benzerlik gösteriyor. Kanada’da ortaya çıkan ve insan beynini çürüten bu hastalık Deli Dana geri mi döndü? sorusuna neden oldu.

  Kanada bir süredir 43 kişinin yakalandığı 5 kişinin ise ölümüne neden olan gizemli bir hastalığın şokunu yaşıyor. Hastalık hakkında araştırmalar yapan bilim insanları hastalığın ilk belirtilerinin halüsinasyon ve hafıza kaybı olarak ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Şu ana kadar tam bir tesbiti yapılamayan hastalığım Deli Dana ile benzerlik gösterdiği iddia ediliyor.

  Kanada’nın New Brunswick bölgesinde gözlenen hastalık, ülkede paniğe neden oldu. Gizemli hastalık aynı deli dana hastalığında olduğu gibi anksiyeteye, depresyona ve hafıza kaybına neden oluyor. Kalıtsal ya da kendiliğinden ortaya çıkabilen hastalık bunamaya yol açarken hastanın ölmesine bile neden olabiliyor.

  Enfekte et ürünleri ile bulaşabilen hastalık insan ve hayvanları etkiliyor. Uzmanları çözemediği hastalık ilk kez 2015 yılında tespit edilmişti. 2020’de 24 vaka gözlenirken 2021 yılına girilmesinden bu yana 6 vaka tespit edildi. Bu zamana kadar bu hastalığa bağlı olarak 5 kişi öldü.

   

  En Çok Okunanlar