Covid-19'u ağır geçirenlerin genleri incelendi: İşte nedeni! - SimgoloSimgolo

8 Nisan 2021 - 07:02

Covid-19’u ağır geçirenlerin genleri incelendi: İşte nedeni!

Son Güncelleme :

02 Ekim 2020 - 22:50

Covid-19’u ağır geçirenlerin genleri incelendi: İşte nedeni!

“Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu”nun dünyadaki ağır hastalar üzerinde yaptığı araştırmaya göre yoğun bakımda yatan ancak kronik rahatsızlığı olmayanların ortak noktası bulundu. Hastaların virüse karşı koyan “tip I interferon” isimli protein grubunu üretemediği ortaya çıkarıldı.

Science dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, kimlerin ağır hasta olacağı kimlerin asemptomatik şekilde hastalanacağı genleri sayesinde ortaya çıkabiliyor.

65 yaş üstü dikkat

Araştırma, tüm dünyada 50 genetik merkezle ve yüzlerce hastanenin katılımıyla gerçekleştirildi. Koronavirüsün özellikle 65 yaş üstünde tehlikeli boyutlara varabildiği, 50 yaş altındakilerde de ağır seyredebildiği gözlemleniyor. Bunun nedeni ise oldukça merak edilenler arasında.
Bunun için 28 ülkeden 50 genetik merkezi ve 150’ye yakın hastane bir araya gelerek “Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu” oluşturuldu. Koronavirüse yakalanmış olan hastaların bu araştırmayla genleri inceleniyor.

650 ağır koronavirüs hastasının genomları incelendi

Türkiye’den 60, dünyadan 600 olmak üzere toplam 650 ağır Covid-19 hastasının genomları incelendi. Hastalığa ağır yakalanan kişilerin, interferon sinyal ileti yolunda yer alan genlerinde doğuştan gelen mutasyonları tespit edildi, bu nedenle de vücutta antikor oluşumunun sekteye uğradığı ortaya çıktı.

Ağır geçirenlerde 17 proteinden biri yok

Hastalığı ağır geçirenlerde vücudu virüslerden koruyan ve 17 proteinden oluşan tip I interferon bulunmadığı tespit edildi. Böylece hayatı tehdit eden ağır Covid-19 hastalığının genetik ve immünolojik nedenleri keşfedilmiş oldu.

Araştırmada, ağır Covid-19 hastalarının yüzde 10’undan fazlasında antikorlarının virüsü değil, bağışıklık sisteminin kendisini hedeflediği ortaya çıktı.

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.