Sınav kaygısı, küçük yaşlardan itibaren hayatımızın farklı dönemlerinde karşımıza çıkan bir durum. Küçük yaşlarda yaşadığımız bu sorunu daha ebeveyn olduktan sonra ise çocuklarla birlikte tekrar hatırlayabiliyoruz. İyi yönetilmesi gereken bu süreç dikkatle ele alındığında aşılması çok da zor değil. Aşağıda sınav kaygısıyla başa çıkmada yararlanabileceğiniz bazı önemli ipuçlarını bulabilirsiniz.

Planlı bir şekilde ilerleyin
Sınava hazırlık sürecini rahat atlatmanın yollarından biri doğru planı oluşturmaktan geçiyor. Çocuğunuzun sınav döneminde izlemesi gereken yolu öğretmenlerinden de yardım alarak takip edin. Zamanı doğru yönetmesini sağlayın ve bu bilincin oturması için günü gününe kontrol edin. Düzenli olmak ve saatlere bağlı kalmak önemlidir; ancak çok nadir durumlarda ve öngöremediğiniz zamanlarda, kısa sürede telafi etmesi şartıyla bazı şeyleri atlamasına izin verebilirsiniz. Sonradan telafi edildiği ve eksikler kapatıldığı takdirde bu durum problem yaratmaz ve moral verici olabilir. Planlı ve etkili bir çalışma stres durumunu en aza indirir ve başarıyı da beraberinde getirir.

Olumlu düşünmeye teşvik edin
Sınava hazırlık sürecinde motivasyonu sürekli kılmak için çocuğunuzun her zaman olumlu düşünmesini sağlayın. Pozitif düşüncelerle yola çıkın ve çocuğunuza da bunun faydalarını anlatın. Sınava girerken bazı bilgilerin unutulması normaldir. Önemli olan, sınava hazırlık döneminde eksik konuları minimuma indirmek, etkili çalışmak ve her zaman daha iyisini yapacağına inanmaktır.

Beslenme düzenini sağlayın
Çocuklarda doğru beslenme, en çok dikkat edilmesi ve hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konu. Özellikle sınav dönemlerinde, sınav sabahı dahil her sabah, çocuğunuzun kahvaltıyı atlamadığından emin olun. Kahvaltıda; yumurta, ceviz ve taze sıkılmış meyve suyu mutlaka bulundurun. Gece uyumadan önce muz ve süt tüketmesini sağlayın. Uykuyu getiren ve ağırlaştıran etkiye sahip olması nedeniyle şekerli gıdalardan uzak tutun, çikolata tüketimini sınırlayın, sınav sabahı da şekerli herhangi bir gıda almasına izin vermeyin. Farklı faydaları olan balık, öğrenmeyi ve konsantrasyonu kolaylaştırdığı için haftada 1-2 kez mutlaka tüketilmelidir. Çocuğunuzu alerjisi olan gıdalardan uzak tutun, rahatlatıcı etkiye sahip doğal bitki çaylarından içmesini sağlayın. Doğru beslenmenin yanı sıra günde en az 8-10 saat gece uykusunun önemini de unutmamalısınız.

Kaygıyı ortadan kaldırmayın
Kaygı durumu, yeterli düzeyde olduğu sürece motive olmayı sağlar. Sınava hazırlık sürecinde ne çok endişeli, ne de çok rahat bir tutum sergilenmelidir. Motivasyonu sağlayan en önemli unsurlardan biri olan kaygı, aşırıya ulaştığında akla sürekli olumsuz durumları getirir ve çalışma isteğini engeller. Sınava hazırlık döneminde akla gelen bu olumsuz sorular, çocuğunuzun zaman kaybetmesine neden olur ve çalışma konusunda isteksizlik durumu ortaya çıkar. Bu durumu en iyi şekilde yönetmek için, çocuğunuzun sürecin başından itibaren planlı bir program izlemesini sağlamalı ve takibini yapmalısınız. Strese neden olmayacak şekilde sorular yönelterek, düzenli ve tam çalıştığından emin olabilir, aynı zamanda sınavı unutmamasını sağlayarak da kaygı düzeyini olması gereken seviyede tutabilirsiniz.

Çabayı takdir edin
Çocuğunuzun sınav döneminde elde ettiği başarılar, asıl hedefine çok yakın olmasa da onu takdir edin. Örneğin; deneme sınavında aldığı bir puan yüksek olmasa bile onu kutlamalısınız. Sınava daha zamanının olduğunu ve bu süre zarfında eksiklerini tamamladıkça sınavda daha fazla doğru yanıtı olabileceğini söyleyerek rahatlamasını sağlayabilir, beraberinde motivasyonunu da arttırabilirsiniz. Bir önceki sonucuna göre yükseliş gösterdiğinde ise küçük ödüllerle ona moral vermeyi ihmal etmeyin.

Kıyaslama yapmayın
Çocuklarınızı, çevresindeki diğer çocuklarla kıyaslamaktan kaçının. Yakın çevresinden örnekler vermek ve örnek verdiğiniz kişiler gibi olmasını istemek, oldukça olumsuz sonuçlar yaratır. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine, hedeflediği alanda başarılı, yetişkin bireyleri örnek gösterin; ancak bunu hikayeleştirerek yapın ve ulaşamasa bile sizin tarafınızdan olumsuz bir davranışla karşılaşmayacağını ve onu her zaman destekleyeceğinizi bilmesini sağlayın.

Sosyal yönünün gelişmesine destek olun
Başarıya ulaşmak kadar sosyal zekanın gelişimi de önemlidir. Çok başarılı ama sosyal yönden zayıf olan bir kişi, hayatının farklı dönemlerinde sosyal çevreye ve iş hayatına adaptasyonla ilgili birtakım olumsuzluklar yaşayabilir. Çocuğunuzun, derslere yoğunlaşarak bütün zamanını okul ve ev arasında geçirmesine ortam oluşturmak yerine onu farklı aktivitelere yönlendirmeniz çok yerinde olacaktır. Yeteneklerini keşfetmesi için farklı alanlarda kendini denemesini sağlayın. Eğilim gösterdiği en az bir spor dalıyla ilgilenmesi için teşvik edin. Bu sayede çocuğunuzun ders dışında da farklı başarılar elde ederek tatmin duygusu yaşamasını ve farklı çevrelerle etkileşim içinde kalmasını sağlayarak sosyal yönünün gelişmesini destekleyebilirsiniz.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olması, her zaman aklımızı meşgul eden bir konu. Çocukların sınav döneminde yaşadığı stresi en rahat şekilde atlatabilmesi için gerekli adımları izlerken gerektiğinde uzman yardımı almaktan da kaçınmayın. Demir Hayat’ın sunduğu psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanın, aldığınız ilk iki seanstan sonra diğer seanslarda %30 indirim şansını kaçırmayın.