More
  Ana SayfaDÜNYADoğu Türkistan'da Ne Oluyor? Uygur Sorunu Nedir? Çin'in Doğu Türkistan Politikası

  Doğu Türkistan’da Ne Oluyor? Uygur Sorunu Nedir? Çin’in Doğu Türkistan Politikası

  Çin’in yıllardır Doğu Türkistan’da müslümanlara karşı uyguladığı politikalar Türkiye’de eleştiriyor. Türkiye’nin dört bir yanından Doğu Türkistan zulmüne karşı sesler yükseliyor. Peki, Doğu Türkistan’da ne oluyor? Uygur Sorunu Nedir? Çin’in Doğu Türkistan Politikası 

  Türkiye’nin Hakkari, Burdur, Silivri, Bolu gibi pek çok bölgesinde Çin Devleti’nin Doğu Türkistan politikalarına açıklamalar ve açılan pankartlarla karşı geliniyor. Çin zulmüne karşı tek yürek olan Türkiye’de sesler yükselmeye başladı. Çin Devleti Uygur halkına soykırım olarak nitelenebilecek yaptırımlar uygularken dünyanın sessiz kalması Türkiye’deki STK ve insan hakları derneklerini harekete geçirdi. Doğu Türkistan’da ne oluyor? Uygur Sorunu Nedir? Çin’in Doğu Türkistan Politikası

  Doğu Türkistan’da Ne Oluyor? Uygur Sorunu Nedir?

  Doğu Türkistan denilen bölge tarihi olarak Uygur Türklerini yüzyıllardır yaşadığı bir bölgedir. Ancak, Çin Devleti’nin farklı millet ve dinlere karşı olan politikaları Uygur Türkleri’nin atalarından kalan topraklarda esir gibi yaşamalarına neden oldu. Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan bu sıkıntıların en fazla hissedildiği dönem 1960’lı yıllar oldu. O tarihlerden itibaren başlayan bu etnik ve milli çatışma günümüze kadar gelerek bir mezalime dönüştü.

  Doğu Türkistan Cumhuriyeti adıyla kurulan devlet 1949 yılında Çin tarafından işgal edildi. Bölge o tarihten beri Çin işgali altında bulunuyor. Çin, bölgeye hakim olmaya başlamasının ardından Doğu Türkistan’nın demografik yapısının değişmesi için bilinçli bir politika uyguladı. 1953 yılında yapılan nüfus sayımında bölgenin yüzde 75’lik kısmı Uygurlardan oluşuyordu. Ancak, 2000 yılına gelindiğinde ise nüfusun yüzde 40.57’si Han Çinlisi, yüzde 45.21’nin ise Uygurlardan oluştuğu görülüyor. Geçen 50 senede Uygur nüfusu yarı yarıya bir azalma yaşadı. Bunun nedeni Çin’in bölgedeki Uygurların azalması için izlediği politikalardır.

  Oruç Tutmak Yasak

  Soğuk Savaş yıllarında yükselen Uygur Sorunu, doksanlı yıllarda da kendi gösterdi. 1997 yılında Ramazan ayında 30 Uygur’un öldürülmesi bölgede büyük yankı uyandırırken büyük çaplı gösterilerin yapılmasına neden oldu. Bir süre sonra yayılım gösteren protesto Çin tarafından bir isyan olarak algılanmış, Çin ordusunun göstericilere ateş açmasıyla beraber yüzlerce kişi ölmüş ve Gulca Katliamı olarak adlandırılan olaylara kapı aralanmıştır.

  Yıllara yayılarak devam eden saldırılar ve Çin’in baskıcı politikaları Uygur Türkleri arasında radikal hareketlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

  Öte yandan Uygur Türklerine yapılan baskı ve yıldırma hareketleri insan hakları raporlarında hak ihlali olarak yer aldı. Çin Uygurların pasaport almalarını zorlaştırarak seyahat özgürlüklerini kısıtlıyor. Bunun dışında namaz kılmak, dini giysilerle iş yerlerine gitmek, kadınların başörtüsü takması ve kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer sembolleri kullanması suç sayılıyor. Ayrıca, öğrenciler ve öğretmenler için oruç tutmak yasaktır.

   

  En Çok Okunanlar