Çikolatanın Faydaları Nelerdir? - SimgoloSimgolo

31 Temmuz 2021 - 03:07

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme :

02 Mart 2021 - 9:47

1

Her sabah kahvenizin yayında yediğiniz çikolatanın faydalarını hiç düşündünüz mü? Theobroma kakao ağacı tohumlarından yapılan çikolata, mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, polifenoller ve bakır gibi insan sağlığına son derece faydalı vitamin ve mineraller içeriyor. Sizler için çikolatanın faydalarını araştırdık.

2

Çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor. Çikolata hormonları dengelerken aynı zamanda kan basıncının düşmesini sağlıyor.

3 cake-pops-693645_1920

Çikolata stresle mücadele etme konusunda önemli bir yardımcıdır. Uzmanlar kendinizi stresli hissettiğiniz anlarda çikolata yemenizi öneriyor.

4

Hipertansiyonu düşüren ve beyin kanaması riskini azaltan çikolata içerdiği polifenol flavanoid maddesi sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

5

Çikolata içinde bulunan flavonaller sayesinde cildi güneş ışınlarının zararlarına karşı korur.

6

Çikolata anne adaylarında stresin azalmasına yardımcı olur.

7

Ayrıca yapılan pek çok araştırmada çikolatanın iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu ve sarsıntı gibi beyin yaralanmalarının tedavisinde kullanıldığında fayda sağladığı ortaya çıkmıştır.

8

Kakaonun içinde yer alan epikateşin isimli bir madde beyni Alzheimer'e karşı koruyor.

9 çikolatanın faydaları

Haftada 45 gramdan fazla çikolata yemek özellikle kadınlarda inme riskinin en aza düşmesini sağlıyor. İsveç’te yapılan bir araştırma riskin yüzde 20 azaldığını ortaya koydu.