Çiçeklerin Ömrü Nasıl Uzar? - SimgoloSimgolo

20 Temmuz 2021 - 02:18

Çiçeklerin Ömrü Nasıl Uzar?

Son Güncelleme :

26 Şubat 2021 - 19:10

1 pexels-pixabay-458886

Evlerimizi süsleyen çiçekler satın alındıktan çok kısa bir süre sonra solmaya başlar.Özel günlerde hediye gelen bu çiçekler canlılığını yitirir ve daha verdiğiniz parayı unutamadan solup giderler. Eğer sizde çiçeklerin ömrü nasıl uzar diye soruyorsanız bu yazımız size göre…

2 pexels-pixabay-60909

İster kendinize alın ister hediye gelsin tüm çiçekler insana mutluluk verir. Çiçeklerin büyük bir bölümü hassas yapıya sahip oldukları için özel bir bakımları olması gerekiyor. Çiçek bakımı nasıl yapılır? Çiçekler nasıl canlı kalır sorularının cevaplarını derledik.

3 pexels-monicore-136255

Size hediye bir buket çiçek geldiğinde yapmanız gereken en doğru şeylerden biri çiçekleri suya koymaktır. Ancak çiçekleri vazoya koymadan önce yapmanız gereken önemli bir şey var. Çiçekleri koyacağınız saksının içine bir adet ezilmiş aspirin koyun. Aspirin çiçeklerin sağlık ve canlı görünerek ömürlerinin uzamasına yardım eder.

4 pexels-lisa-fotios-1083822

Dalından koparılan çiçekleri taze tutmanın bir başka yolu ise beyazlatıcı kullanmak. Aynı aspirin yönteminde olduğu gibi çiçekleri vazoya koymadan önce az bir miktar beyazlatıcı koyun.

5 pexels-kristina-paukshtite-112324

Bu malzemelerin yanında suyun içine bir miktar şeker de ekleyebilirsiniz.

6 pexels-jeff-wang-462402

Çiçeklerin canlı tutma yöntemlerinden en ilginç olanı ise bozuk para yöntemidir. Çiçek vazosunun içine bir tane bozuk para atarsanız çiçekleriniz daha uzun ömürlü olacaktır. Bunun dışında çiçeklerin üzerine saçlarınız için kullandığınız spreylerden sıkabilirsiniz.Saç spreyleri çiçeklerin parlamasına ve kalıcı olmalarına yardımcı olur.

7 pexels-irina-iriser-2534523

En sevilen asitli içeceklerden biri olan gazoz çiçeklerin solmasını engeller. Çiçeklerin suyuna bir miktar gazoz damlattığınızda çiçeklerinizin uzun süre dayandığını göreceksiniz. Yine aynı şekilde çiçeklerin suyuna iki yemek kaşığı sirke koyarsanız çiçekleriniz kolay kolay solmaz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri sirkenin elma sirkesi olmasıdır.