Cep Telefonuna Bakarak Uyuyanlar Dikkat! Cep Telefonuna Bakarak Uyumanın Zararları - SimgoloSimgolo

6 Ağustos 2021 - 07:13

Cep Telefonuna Bakarak Uyuyanlar Dikkat! Cep Telefonuna Bakarak Uyumanın Zararları

Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 17:46

1 cell-phone-690192_1920

İnsanların büyük bir bölümü uyumadan önce cep telefonu ile vakit geçiriyor. Yatmadan önce telefonda vakit geçirdikten sonra uykuya geçiliyor. Ancak, uzmanlara göre bu çokta sağlıklı bir hareket değil. İşte cep telefonuna bakarak uyumanın zararları...

2 woman-2197947_1920

Common Sense Media araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların % 61'i yatmadan önceki yarım saat içinde telefonlarını kullanıyor. Hayatın ayrılmaz bir parçasına dönüşen akıllı cep telefonlarına bir süre bakıp daha sonra uykuya dalınıyor.

3 pexels-marcus-aurelius-4064174

Uzmanlar, yatmadan önce telefona bakmanın ve telefona yakın uyumanın zararlı olmasını yanı sıra yatmadan önce maruz kalınan içeriğin uykuyu da etkilediğini söylüyorlar.

4 pexels-ivan-oboleninov-935777

Geceleri cep telefonunuzda okuduğunuz ve izlediğiniz son şey gece uykunuzun kalitesini doğrudan etkiliyor. Uzmanlar yatmadan önce telefonda sizi rahatsız edip strese sokacak herhangi bir içeriği okunmamanız ve izlememeniz konusunda hemfikir.

5 pexels-cottonbro-4980311

Bununla beraber yatmadan telefona bakmadan uyuyamıyorsanız mutlaka telefonunuzun ekran ışığını kısın. Telefona bu şekilde bakıldığında beyin telefon ışıklarını gün ışığı gibi algılıyor ve uykuya dalmanıza engel oluyor.

6 pexels-cottonbro-4045549

Yatmadan önce telefondan sosyal medyaya bakmakta çok doğru bir hareket gibi görünmüyor.Bunun nedeni kişilerin kimi zaman sosyal medyada geçirdikleri vakittin ne kadar uzun olabileceğini fark etmemeleri. Bazen sosyal medyada geçirilen vakit çok uzun oluyor ve bu durumda uyku kalitenizin düşmesine neden oluyor.