More
  Ana SayfaGÜNDEMCep Boyun Hastalığı Nedir? Cep Boyun Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Cep Boyun Hastalığı Nedir? Cep Boyun Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Neredeyse hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçiren cep telefonları her ne kadar hayatı kolaylaştırsalarda bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyorlar. Onlarsız yaşayamaz hale geldiğimiz telefonlarımızın en çok neden oldukları hastalıklardan biri cep boyun hastalığı. Cep boyun hastalığı nedir? Cep boyun hastalığı belirtileri nelerdir?

  Cep telefonlarının içlerinde bulunan radyasyon nedeni ile bazı hastalıklara neden oldukları hatta kendilerine bağımlı hale getirdiklerini artık bilmeyen yok. Bunun dışında telefonların dışarıya yaydıkları elektromanyetik dalgalar beynin yorulmasına neden oluyor. Çoğu zaman bu yorgunluk kişilerin günlük rutinlerini yerine getirememesine sebep oluyor. Uzmanlara göre cep telefonları ile sürekli vakit geçirmek beyin tümörü oluşumunu destekliyor. Ayrıca, cep telefonu ile çok oyun oynayan çocuklar zamanla yalnızlaşarak antisosyal özellikler göstermeye başlıyor. Cep telefonları gözlerde kuruluk yaşanmasına bağlı olarak göz bozukluklarına kapı aralıyor.

  Cep Boyun Hastalığı Nedir?

  Cep telefonlarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir modern zaman rahatsızlığı olan cep boyun hastalığı neredeyse her 10 kişiden birinde görülmeye başladı.  Her birimizin boynu aslında ileri bakmak için yaratılmıştır. Cep telefonuna çok fazla bakıldığında boyun bu işlevinin dışında kullanılarak sürekli aşağıya doğru konumlanmak zorunda kalıyor. Boynun alışılmışım dışındaki bir pozisyonda kalması ise ağrılara ve rahatsızlılara neden oluyor.

  Kişi sürekli olarak telefona boyun eğik bir şekilde baktığında boyun bölgesine neredeyse altı kat fazla yük binmiş oluyor. Gün içinde bu pozisyonda çok fazla kalmak boyun fıtığına neden oluyor. Bunun dışında sırtta şiddetli ağrıya, omuz çevresi gerginliğe, kronik baş ağrısına davetiye çıkarıyor.

  Cep Boyun Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Cep telefonu kullanırken boynun aşağıya eğilim bir şekilde kalması fizyolojik kusurlara boyunda deformasyona yol açıyor.Hastalığın ilk evresinde hafif boyun ağrıları gözlenirken ilerleyen seyirlerde baş ağrısı, omuzlar arasındaki diskin yırtılması, boyun omuru disk hasarı gözlenebiliyor.

  Ayrıca, boyun ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, boyun kaslarında spazm, kollarda uyuşukluk, kamburluk, başın ağır gelmeye başlaması, geceleri uykusuzluk da bu hastalığın önemli belirtileri arasında yer alıyor.

   

  En Çok Okunanlar