More
  Ana SayfaGenelBurun Neden Üşür? Burun Hakkında İlginç Bilgiler

  Burun Neden Üşür? Burun Hakkında İlginç Bilgiler

  Burnunuz sıcak havalarda bile üşüyor mu? Bunun birbirinden farklı nedenleri olabilir. Peki, hava sıcak olsa bile burun neden üşür? Pek çok insan burnunun neden üşüdüğünü merak eder. İşte burun hakkında ilginç bilgiler

  Soğuk havalarda burnunuzun üşümesi ve yüzünüze göre daha zor ısınması gayet normal. Ancak burnunuz hava ısısının yüksek olduğu zamanlarda bile üşüyor ve ısınmak nedir bilmiyorsa bu bazı hastalıkların sebebi olabilir. 

  Kan Akışınız Yavaş Olabilir

  Burun yağ oranının düşük olduğu bir organdır bu nedenle de en çabuk soğuyan ve en geç ısınan bölge burasıdır. Soğuk havalarda vücut sıcaklık dengesini korumak için kan akışını azaltır ve hayati organlara yollar. Burun kanın yolladığı en son organlardan biridir.

  Stres Burun Soğumasına Neden Olabilir

  Yapılan bir araştırmaya göre; insanlar kendilerini sorumluluk sahibi olarak hissettiklerinde burunlarında üşüme oluyor. Stres anında vücut ısısı düşüyor ve en çok ısısı düşen yer burun oluyor. Eğer çalışırken burnunuzun üşüdüğünü fark ediyorsanız çalışmaya ara vermeniz gerekir.

  Duygusal Stres Neden Oluyor

  Duygusal stres kan damarlarının daralmasına neden olurken burun çevresinde soğumaya ve bazı bölgelerde uyuşmaya neden oluyor. Bu durum  birkaç saat sürebilir.

  Nedeni Hormonlar Olabilir 

  Tiroid bezleriniz normalden daha yavaş çalışıyorsa metabolizmanız da buna oranla yavaşlar. Metabolizmanız yavaş çalışmaya başladığında vücut ısısını korumaya çalışır ve hayati olmayan organlara daha az kan akışı sağlar. Bu hayati olmayan organlarda biri de burundur. Metabolizmanın yavaşlaması ile beraber burunda ısısını kaybeder.  

  En Çok Okunanlar