More
  Ana SayfaGÜNDEMBuca Belediyesi Aşık Veysel'i Unutmadı! Buca Belediyesi'nden Aşık Veysel Şiir Dinletisi -...

  Buca Belediyesi Aşık Veysel’i Unutmadı! Buca Belediyesi’nden Aşık Veysel Şiir Dinletisi – Aşık Veysel Kimdir?

  Aşık Veysel, Buca Belediyesi tarafından gerçekleştirilen şiir dinletisi programında anıldı. 21 Mart Dünya Şiir Günü nedeniyle Buca Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi programda Aşık Veysel hatırlandı. Aşık Veysel kimdir?

  Buca Belediyesi, 21 Mart Dünya Şiir Günü kutlamalarını çevrimiçi bir programla gerçekleştirdi. Şair Vedat Araz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda Aşık Veysel anıldı. Aşık Veysel’in şiirleri ve türküleri Bucalılarla buluştu.

  Buca Belediyesi, Türkiye’nin en büyük halk ozanı Aşık Veysel’i şiirleri ve türküleri ile andı. Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Tesisleri’nde 21 Mart Dünya Şiir Günü etkinlikleri kapsamında bir program gerçekleştirdi. Buca Belediyesi’nin Facebook hesaplarından çevrimiçi olarak yayınlanan programda Aşık Veysel, şiirleri ile hatırlandı.

  Aşık Veysel Kimdir?

  Veysel Şatıroğlu bilinen ismiyle Aşık Veysel, 25 Ekim 1894 yılında Şarkışla’da dünyaya geldi. Bir Türk boyu olan Afşar boyunun Şatırlı obasına mensup olan usta ozanın annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Aşık Veysel, yedi yaşında geldiğinde çiçek hastalığında dolayı gözlerinin görme yetisini kaybetmiştir.

  Babası Aşık Veysel, oyalanması için bir bağlama almış, Veysel bu bağlama ile ilk önce başka şairlerin şiirlerini çaldı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer, kendisini keşfetmiş ve tüm Türkiye tarafından adının duyurulmasını sağladı.

  Âşık Veysel, Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden biridir. Âşık Veysel bir dönem Köy Enstitüleri’nde saz eğitimi verdi. Aşık Veysel’in toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri vardır. Şiirlerinde sade bir Türkçe kullandı.

  En Çok Okunanlar