Havalar ısınırken tatil planları da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Doğayla iç içe bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi ise kamp tatillerinden yana. Otel tatillerine nazaran daha zorlu, ancak farklı yönlerden daha keyifli olabilen kamp tatilleri, özellikle ilk defa deneyecekler için bir bilmece olabilir. Bu yüzden sizler için eksiksiz bir kamp tatili yapmanın püf noktalarını hazırladık:

Çanta
Kamp tatillerinde öncelikle ihtiyacınız olan şey iyi bir çanta. Tatilinizin uzunluğuna göre çantanızın kapasitesi de önem taşıyor. 3-4 günlük tatiller için 50-60 litrelik çantalar ideal olabiliyor. Ancak kamp yapmaya kışın gidiyorsanız mont ve diğer kışlık kıyafetlerinizin sığabilmesi için daha büyük çantalar tercih etmeniz gerekebilir.

Ayakkabı
Kamp tatillerinde kullandığınız ayakkabının rahatlığı ve tatil yaptığınız mevsime bağlı olarak doğa koşullarına uygun olması çok önemlidir. Özellikle hiking ya da yürüyüş planlarınız varsa tabanı geniş, darbe emici özelliği olan, su geçirmez ayakkabıları tercih etmeniz önerilir.

Uyku tulumu
En önemli kamp malzemeleri arasında yer alan uyku tulumu, genellikle ilkbahar, yaz ve sonbaharda kullanılmak üzere üç mevsim için tek tulum şeklinde satılıyor. Ayrıca kış mevsimi için de uyku tulumu bulabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra kamp tatilinde de olsanız boynunuzun ağrımaması için şişme yastık ve yine olası sırt ağrılarından kaçınmak için mat veya uyku peti kullanabilirsiniz.

İlk yardım çantası
Kamp tatili, genellikle uzun yürüyüşleri ve doğayla iç içe olmayı da beraberinde getiren tatillerdir. Bu yüzden olası kazalara karşı çantanızda mutlaka bir ilk yardım çantası olmalı.

Su matarası
Temel ihtiyaçlardan biri olan suyu kamp tatillerinde her zaman her yerde bulmak kolay olmayabilir. Bu yüzden, tatilinizde susuzluk çekmemek adına, yanınıza kolay taşınabilir, 2-3 litrelik bir su matarası almaya dikkat edin.

Yemek
Kamp tatillerinde açık havada kendi yemeğinizi yapıp yemenin tadı, elbette ki paha biçilemez. Bunun için kampçılara özel taşınabilir hafif ocak ve tüpleri alabilirsiniz. Ayrıca yine hafif alüminyum kapları, hafif tencere ve cezveleri yanınıza alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kampın en önemli ihtiyaçlarından biri ateştir. Dolayısıyla çantanızda mutlaka bir çakmak olsun. Yiyecek olaraksa çantanıza konserve besinlerin yanı sıra kırılmaz plastik yumurta kalıplarının içine koyduğunuz yumurtaları alabilirsiniz. Tok tuttuğu için kamp tatillerinin vazgeçilmezi olan bu besini tatlandırmak için yanınıza küçük şişelerde zeytinyağı, tuz ve karabiber almayı unutmayın. Ayrıca enerji barlar da acıktığınız anlarda kurtarıcınız olabilir.

Işık
Bazı kamp alanlarının dışında genellikle elektrik olmadığı için geceleri ışık büyük bir sorun olabilir. Kafa ışığı sayesinde ellerinizi kullanmadan etrafınızı aydınlatabilirsiniz. Uzak mesafeleri görmek için fener ışığını tercih edebilir, çadırınızda kitap okumayı seviyorsanız çadır lambası alabilirsiniz.

Son olarak;
Bütün bunların yanı sıra çantanız için yağmurluk, kişisel bakımınız için diş fırçası ve macunu, yemekte kullanmak üzere bıçak, rahatına düşkünler için hamak, yaz mevsiminde tatil yapıyorsanız sinek ilacı ve güney koruyucu krem almanız önerilir. Ayrıca yanınıza gittiğiniz yere ait bir harita ve telefon veya tabletinizi şarj etmek için de bir şarj kutusu almalısınız.
Kamp tatilleri, yeni başlayanlar için zor gibi görünse de aslında oldukça keyifli ve alışanlar için bir tutku halini alabilen bir tatil şeklidir. Doğayla baş başa kalmak, yıldızlara bakarak uyumak gibi deneyimler sunan çadır tatillerine giderken yukarıda sıraladığımız noktalara dikkat ederek eksiksiz ve tüm yönleriyle muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.