More
  Ana SayfaTeknolojiBu Buluş Su Kıtlığına Son Verebilir

  Bu Buluş Su Kıtlığına Son Verebilir

  Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan su kıtlığı için büyük bir buluş bulundu. Deniz suyunu tuzdan arıtan bu alet su kıtlığını önleyebilir. Su, Dünyamızın yüzde 70 ini oluşturmaktadır. Bu size su kıtlığı nasıl olacak o zaman diye düşündürebilir. Lakin mevzu bahis suyun tamamı içilebilir. Belli bir miktarı tatlı su yani içtiğimiz su, diğer kısım ise tuzlu yani tüketilmeyen kısımdır.

  Aslında deniz suyunu tatlı suya çevirmenin kesin bir yolu var ama çok yüksek enerji gerektiğinden fazla maliyetli olacağından kullanılmamaktadır.  Araştırmacılar flor nano bazı kullanarak başarıya ulaştılar. Bu baz daha hızlı ve daha az enerji ihtiyacı olduğundan geleneksel teknolojilerden daha verimlidir.

  Tokyo Üniversitesindeki araştırmacılar teflonun kayganlığını fark ettiler ve üzerine araştırdılar. Araştırmacılardan biri olan Kimya Bölümü Doçenti Itoh şu ifadeleri kullandı :'”Florlu bir nanokanalın, özellikle su ve tuz gibi farklı bileşikleri seçici olarak filtrelemede ne kadar etkili olabileceğini merak ediyorduk. Bazı karmaşık bilgisayar simülasyonlarını çalıştırdıktan sonra, çalışan bir örnek oluşturmanın zaman ve çabaya değeceğine karar verdik. Şu anda suyu tuzdan arındırmanın iki ana yolu vardır: İlki termal olarak deniz suyunu saf su olarak yoğunlaştıracak şekilde buharlaştırmak için ısı kullanmak ya da ozmozu tersine kullanarak yani suyu tuzu bloke eden bir zardan yüksek bir basınç ile geçirerek. İki yöntem de çok fazla enerji gerektirir, ama testlerimiz florlu nano kanalların çok az enerji gerektirdiğini ve başka faydaların da olduğunu göstermektedir’

  Doçent Itoh aynı zamanda bu buluşun üzerine çalıştıklarını, atık ürünlerden yapılabilip yapılamayacağına da bakacaklarını ekledi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın