More
  Ana SayfaGÜNDEMBodrum Milas'taki Yangın Termik Santrale Sıçradı

  Bodrum Milas’taki Yangın Termik Santrale Sıçradı

  Bodrum Milas’ta dün gece patlama mı oldu? Yaralanan, ölen var mı ? Bodrum’da son durum nedir? Hangi mahalleler tahliye edildi? Yangın durdu mu? Reynmen’nin Açıklamaları neler?  Bodrum  Milas’taki son durum ne? Yangın etkisini azalttı mı? Hangi ünlüler yardım çağrısında bulundu? Fahrettin Altun’nun Twitter açıklamasında ne anlatıyor? 

  Türkiye, 8 gündür yangınla mücadele ederken ünlü isimler sosyal medyada destek vermeye devam ediyor. Şahan Gökbakar, İbrahim Çelikkol, Ezgi Mola, Hazal Kaya, Demet Akalın,  Leyla Bilginel, Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra…

  REYNMEN  ŞOK  AÇIKLAMALARDA  BULUNDU!

  Reynmen nickname ile tanınan Yusuf Aktaş, sosyal medyada açıklamalarda bulundu. Açıklamasında şu sözlere yer verdi:

  ”Heyecanı kalmamış, anlattıklarına bile inanmıyor, her halinden belli ki hasta, sıkılmış ama her yer yanıyorken muhalefete laf yetiştirmeyi ihmal etmiyor, agresif, her an daha fazla yanlışa düşebilecek kadar kontrolü kaybetmiş. Korkunç.”

  Sosyal medya hesabından yangında mağdur kalan ailelere destek veren Yusuf Aktaş’ın paylaşımları

   

  BODRUM  MİLAS’TAKİ YANGIN  TERMİK  SANTRALE SIÇRADI!

  Bodrum Milas’ta bir süredir devam eden yangın dün gece termik santrale sıçradı. Bodrum halkı endişeler içerisinde müdahale desteği isterken bir yandan da yangını söndürmek için itfaiye ekipleri ile birlikte çalıştı. Korku dolu anlar videolara yansıdı.  Termik santrale sıçrayan yangın sebebiyle bazı mahallelere tahliye kararı verildi.

  Ara ara havadan yardımın yapılması yetersiz kaldığını gösterdi.  Rüzgarın etkisiyle parlamalar görüldü. Milas’taki yangın Kemerköy Termik Santrali’ne kadar uzandı. Gece boyunca ara ara  parlamalar ve patlamalar meydana geldi. Sabaha doğru yangının şiddetinin  ve boyutunun azaldığı haberi verildi.

  Milas’taki yangın çok fazla  su havuzu ve ağaçların olduğu bölgeden Kemerköy Termik Santral’ine geldi. Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin sardığı termik santralın bulunduğu alandan zaman zaman patlamalar ve ardından parlamalar meydana geldi. Gün ağarmasıyla birlikte havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarının ardından santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı belirtildi.

  TEHLİKE GİTGİDE BÜYÜYOR! 

  Yangının, linyit kömürü ile elektrik üretiminin sağlandığı Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramasının ardından 8 mahalle tahliye edilirken, yetkililer karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılar yapıldı.  Günde 21 bin 600 ton yakıt kullanılan tesiste alınan önlemlerle patlama riski ortadan kaldırılırken, depolarda bulunan binlerce ton linyit kömürünün tutuşması durumunda bölgede ciddi anlamda hava kirliliği tehdidinin yaşanacağı endişesi ifade edildi.

  Saat 21:00 sıralarında alevler hızla çevrede yayıldı, santralin içine kadar sıçradı. O saatlerde sirenler çalarken çalışanlar, bölgede tedbir amaçlı bulunan itfaiye araçları, TOMA’lar alevlerden kaçarcasına uzaklaştı. Panik yaşandığı anlarda bölgeden uzaklaşamayan bir TOMA yol kenarında yandı.

  Sabah saatlerinde Milas’ta rüzgarın şiddetinin azalmasına rağmen yangının önüne geçilemedi. Ulaşım imkanlarının yetersiz olması sebebiyle itfaiye ekiplerinin Milas’a ulaşamaması yangının büyümesine neden oldu. En uç yamaçlara kadar bölgede yangının çıktığı görüldü. Akçakaya ve Fesleğen Mahalleleri’ndeki evlere yangının ulaşıp ulaşmadığı henüz daha bilinemiyor. Yapılan açıklamalara  göre Türkiye genelinde  8 gündür devam eden yangın  102.000 dekar orman alanının zarar verdiği  tespit edildi.

  MİLAS’TA TAHLİYE EDİLEN MAHALLELER

  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Ören, Alatepe, Kultak, Pinar, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler, Bağdamları ve Karacaağaç mahallelerimiz için tahliye kararı alınmış bulunmaktadır. Toplanma yerlerimiz Milas Şehir Stadyumu ve Koru Yüksel Çağlar İlkokuludur. Tahliye için Kultak, Alatepe ve Pinar, Dereköy yol istikametleri kullanılabilir” dedi.

  TWİTTER AÇIKLAMASI

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da bu sabaha karşı Twitter’dan yaptığı açıklamada santraldeki yangına ilişkin, “Hadisenin bu noktaya gelebileceği öngörüldüğü için Kemerköy Santrali kontrollü devre dışı bırakılmış, personel tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir” dedi.

  Tahliyenin ardından itfaiye acil müdahale ekipleri tarafından durum tespiti için santral sahasında ilk incelemelerin yapıldığını belirten Altun, “Santraldaki ana ünitelerde ciddi bir hasar meydana gelmediği anlaşılmıştır” dedi.

  BODRUM MİLAS HALKI  BİRAZ DA OLSA RAHATLADI

  Bodrum Milas’ta önlem amaçlı açılan hendeklerin de yangına etki ettiği bildirildi. Alevlerin 10 saat boyunca etkili olduğu,  Santraldeki yanıcı ve patlayıcı maddelerin, çalışanların güvenlik amaçlı tahliye edilmesi ve çevresini boşaltılmasının ardından yangına karşı yoğun bir mücadele başlatıldı.

  Uzun süren uğraşlar sonucunda yangının sabah saatlerinde etkisini azalttığı bildirildi. Dün geceki Termik Santral’e gelen yangının müdahalesinde havadan ve denizden müdahalelerin yapıldığı bildirildi. Ekiplerin çalışmaları hale devam ediyor.

   

  En Çok Okunanlar