Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir? - SimgoloSimgolo

30 Temmuz 2021 - 10:59

Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Son Güncelleme :

25 Şubat 2021 - 13:49

Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

İnsan bedeninin en önemli organlarından biri böbreklerdir. Böbrekler, atıkları ve fazla suyu filtreler ve  zararlı toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Hayatı bir öneme sahip olan böbrekler bedeninizde bulunan pek çok sıvının dengede kalmasına yardımcı olarak hayat kalitesinin artmasını sağlarlar. Bu nedenle böbrek sağlığı herkes için oldukça büyük önem taşır. Böbrek sağlığını korumanın en doğru yolu ise tükettiğimiz gıdalardır. Böbrek sağlığı nasıl korunur

Böbrekler fasulye biçiminde bulunan birer boşaltım organlarıdır. İnsan bedeninde önemli işlevleri yerine getiren böbrekler, genellikle 13 cm boyundadır. Karın bölgesinin arka kısmında yer alan böbrekleri korumak için beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerekir. Sizler için böbrek sağlığını koruyan besinler neler araştırdık. 

 

Lahana 

Özellikle karadeniz bölgesinde yetişen lahana böbrek sağlığı için en doğru besinlerden biridir. Lahana, serbest radikalleri parçalamaya yardımcı olan fitokimyasalar içerir. Ayrıca içinde B6 vitamini C vitamini ve K vitaminleri bulunur. 

 

Kırmızı ve mor renge sahip meyveler

Bu renklere sahip olan meyveler yüksek oranda C vitamini barındırır. Bununla beraber  lif ve folat kaynağıdırlar. Böbreklerinizin sağlığı için çilek ve ahududu gibi meyveler tüketmeye özen göstermelisiniz. 

 

Balık 

Ülkemize sık tüketilen beyaz et kaynağı balık böbrekleri koruyan besinlerden biridir. Balık, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasına katkı sağlar.  

 

Yumurta beyazı 

Herkesin bildiği gibi yumurta tam bir protein deposudur. Böbrek sağlığı için yumurta tüketimi oldukça önemlidir. Yumurta içerisinde yer alan amino asitler böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.  

 

Zeytinyağı 

Her derde deva olan zeytinyağı böbrekler içinde faydalıdır. Zeytinyağı, anti-enflamatuar özellikler gösterir. Zeytinyağı, iltihaplanmayı önler. 

Elma 

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleriden olan elma, lif ve antienflamatuvar özellikler bakımından zengindir. Elma böbrek sağlığına fayda sağladığı gibi idrar yolu enfeksiyonlarını önler.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.