Böbrek taşı neden olur? Önüne nasıl geçilir? - SimgoloSimgolo

6 Nisan 2021 - 15:12

Böbrek taşı neden olur? Önüne nasıl geçilir?

Son Güncelleme :

09 Ekim 2020 - 18:22

Böbrek taşı neden olur? Önüne nasıl geçilir?

Böbrek taşı ağrısı halk arasında doğum sancısına beter denilerek ağrısı tasvir edilir. Böbrek taşı oluşumunun az su içmek, tuzlu gıdalar tüketmek ve tek tip beslenmek gibi birçok nedeni vardır. Böbrek taşlarının oluşmasının önüne geçmek için bu yöntemleri uygulamanız yeterli olacak.

TEK TİP BESLENMEYİN

Halk arasında protein ağırlıklı beslenmenin böbrek taşına neden olduğu inanışı çok yaygın. Oysa böbrek taşı oluşumuna sadece protein ağırlıklı beslenme değil tek tip bütün beslenmeler yol açabiliyor. Özellikle Anadolu’da tahıl ağırlıklı beslenmenin çocuklarda böbrek ve mesane taşına neden olduğu belirtiliyor. Halk arasında böbrek taşıyla ilgili kahve, çay, çikolata, kuşkonmaz ve maydonoz gibi birçok gıda için olumlu ya da olumsuz söylentiler bulunuyor. Ancak bilimsel açıdan ortada yeterli bir kanıt bulunmuyor. Tüketilen gıdaların çeşitlendirilmesi genel sağlık bakımından önemli olduğu gibi böbrek taşlarına karşı da alınacak önlemlerin de başında geliyor.

SU TÜKETİMİNİZİ ÇOĞALTIN

Böbrek taşı oluşumunda birden fazla etken bulunuyor ve bunların bir araya gelmesi böbrek taşı oluşma riskini artırabiliyor. Cinsiyet ve genetik gibi değiştirilemeyen risk faktörlerinin yanı sıra değiştirilebilen etkenler de bulunuyor. Gün içinde yeterli oranda su içilmemesi idrarı yoğun hale getiriyor. Yoğunluğu artan kristaller birleşerek taş oluşumunu başlatabiliyor. Böbrek taşı oluşumunu önlemek için sıvı alımı kadar vücuttan sıvı atımı da çok önemli görülüyor. Günlük idrar miktarının 2 litreye artırılması taş öncüsü olan kristallerin bir araya gelmesini engelleyebiliyor.

TUZU AZALTIN

Su tüketiminin yanında tuz tüketimi de böbrek taşı oluşumunda önemli görülüyor. Fazla tuz tüketimi, idrarda kalsiyum atımını artırıp taş oluşumunu hızlandırabiliyor.

HAYATINIZA HAREKET KATIN

Hareketli bir hayat tarzı da böbrek taşı oluşumunun önüne geçebiliyor. Yapılan çalışmalar obezite ve insülin direnci olan kişilerde böbrek taşı oluşumunun daha fazla yaşandığını ortaya koyuyor. Böbrek taşı ve mesane taşı oluşumunun yatalak hastalarda normal kişilere oranla daha fazla görüldüğüne dikkat çekilerek hareketli hayat tarzının kilo kontrolünün yanında vücuttan sıvı atımını da artırdığı belirtiliyor.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.