More
  Ana SayfaGÜNDEMBirine Dokunduğunuzda Neden Elektrik Çarpar? Birine Dokununca Elektrik Çarpması Neden Olur?

  Birine Dokunduğunuzda Neden Elektrik Çarpar? Birine Dokununca Elektrik Çarpması Neden Olur?

  Birine Dokunduğunuzda Neden Elektrik Çarpar? Birine Dokununca Elektrik Çarpması Neden Olur? Sürprizlerle dolu olan insan bedeni bizleri şaşırtmaya devam ediyor. İnsan bedeni hakkında en merak edilen konulardan biri de Birine Dokunduğunuzda Neden Elektrik Çarpar? sorusu… Daha önce belki de defalarca kez yaşadığınız ancak nedenini asla anlayamadığınız birine dokununca elektrik çarpması olayına açıklık getiriyoruz.

  Çevrenizdeki her şey gibi insan bedeni de atomlardan meydana geliyor. Atomlar ise protonlar, elektronlardan ve nötronlardan oluşuyor. Bunların ise pozitif  negatif ve nötr gibi yükleri vardır. İşte bedeninizde yer alan bu elektronlar bir eşyaya tuttuğunuzda bu bir mobilya ya da metal bir eşya olabilir. Dokunulan eşyadan bedeninize oradan da bir başka insana tuttuğunuzda ona geçebilir.

  Elektronlar ve protonlar arasında bir denge eksikliği olduğu negatif ve pozitif bir karşıtlık olduğu biliniyor. Örneğin siz saçınızı kuruttuğunuzda negatif yüklü bir tarağa tutmanızın ardından pozitif yüklü bir metala tutarsanız muhtemelen elektrik çarpmış gibi hissedersiniz. Aynı şekilde bir insana tuttuğunuzda da bu etki oluşabiliyor.

  Elektriklenmeyi Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

  • Statik elektrik üreten zeminlerde yürürken lastik ayakkabı kullanmayın.
  • Elektiriklenmenin arkasındaki nedenin soğuk ve kuru koşulların kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, odalarınızı nemlendirdiğinizden emin olun.
  • Pamuktan yapılmış giysiler kullanın.
  • Cildinizi nemli tutun .
  • Statik elektriği bir kerede küçük gruplar halinde serbest bırakacak şekilde metale sürekli dokunun.
  • Yüzeyleri temizlemenize yardımcı olabilecek anti-statik ürünler kullanın.

   

   

  En Çok Okunanlar