More
  Ana SayfaEKONOMİBes Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi Yaş Sınırı Kaç?

  Bes Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi Yaş Sınırı Kaç?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda yeni reform paketini açıkladı. Erdoğan, konuşması sırasında Bireysel Emeklilik Sistemi’nden bahsetti. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden bahsetmesinin ardından pek çok insan BES nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi yaş sınırı kaç? gibi soruların cevaplarını aramaya başladılar. 

  Çok sayıda insanı ilgilendiren ve merak konusu olan BES hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından konuşması sırasında bahsedilen BES nedir?

  Bes Nedir?

  Bireysel Emeklilik Sistemi, aslında özel bir emeklilik sistemidir. Kişiler aktif çalışma dönemlerinde yaptıkları birikimleri uzun vadeli yatırımlara dönüştürebilirler. Bunun karşılığında  emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını koruyabilecekleri bir gelir elde ederler.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Yaş Sınırı Kaç?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BES açıklaması; “BES’in gelişmesi ve derinleşmesine katkı sağlıyoruz. BES’i çok daha genişletilmiş kesimlere yaygınlaştırıyoruz, 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz. Bu süreci yüzde 25 devlet katkısıyla kamunun üzerine düşen sorumluluğu da yerine getiriyoruz. Böylece tasarruf alışkanlığı ve finansal okuryazarlık bilincinin gelişmesini teşvik ediyoruz. Sandık ve vakıf gibi kurumların emeklilik birikimlerinin 2023 yılı sonuna kadar BES’e aktarımına imkan veriyoruz.

  Türkiye birçok alanda gelecek vadeden işler geliştiriyor. Gururumuzu kabartan bu gibi projeler aksamasın diye kitle fonlaması platformlarını hayata geçiriyoruz. Cari açıkla mücadelede 3 temel politikayı takip edeceğiz, ilki yapısal cari açığa odaklanıyoruz, ikinci ihracatın tabana yayılmasını sağlıyoruz, üçüncü sanayi yeşil dönüşümü destekliyoruz. Potansiyeli olup hiç ihracat yapmamış KOBİ’leri ihracata teşvik edeceğiz.”

  En Çok Okunanlar