Minicik elleri, dokunduğunuzda içinizi ısıtan dokusuyla bebeklere çoğumuz dayanamıyoruz. Ancak onları büyütürken yapılan yanlışlar ilerde sorunlara neden olabiliyor. Şimdiden önlem almak her zaman en iyisidir. Sizin de kendinizi test edebileceğiniz bu yazıda doğru ve yanlışa bakalım…

1“ Ayakta sallayınca hemen uykuya dalıyor. ”


Çocuğu sallayarak uyutmak tıbben önerilmiyor. Ancak halk arasında ‘ayakta sallama’ en çok kullanılan yöntem. Çocuk; hafif tarzda ve sarsmayacak şekilde sallanırsa tahribatlara yol açmaz, endişelenmeyin.

2 Sıfıra vurdurursak saçları gürleşir.


Bu inanışın tıbben hiçbir geçerliliği yoktur! O yüzden boşuna çocuğunuzun saçlarını kazıtmayın. Özellikle kız çocuklarının saçlarını çok kısa kesmek, onların psikolojileri için olumsuz olacaktır. Özgüvenleri azalabilir.

3Biberon ve emziği çok seviyor.


Aslında biberon ve emziği hiçbir çocuğa önermiyoruz. Biberon; bebekte ‘meme başı şaşkınlığı’na yol açıyor ve anne göğsünden soğutuyor. Mamayla beslenmek zorunda kalan bebeklerdeyse, biberon en geç 2 yaşında bırakılmalı. Emzik de, damak yapısını bozabiliyor ve çocuğun enfeksiyon kapmasına yol açabiliyor.

4Daha çok küçük, yalnız yatarsa korkar.


Genellikle 6 aydan sonra bebeğin odasının ayrı olması uzmanlarca önerilir. Bu sınır en fazla 2 yaşa kadar uzatılabilir. 2 yaşından sonra onunla değil aynı yatakta aynı odada bile yatmamanız gerekir. Bırakın kendine güvenli, sağlıklı bir birey olarak yetişsin!