“Ülke” sözcüğünü büyük nüfuslara sahip geniş alanlarla eş anlamlı şekilde kullanmaya alışkınız. Ancak dünya üzerinde öyle ülkeler var ki; ortalama bir şehir, hatta oturduğunuz semt bile onlardan daha büyük olabilir. Hepsinin kendi hükümeti ve kültürü olan bu ülkelerden bazıları dünyanın en zengin, bazıları ise en uzak yerleri. İşte dünyanın en küçük 10 ülkesi:

Malta – 316 km²
Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Malta Cumhuriyeti; Gozo, Comino ve Malta adında üç ayrı adadan oluşur. 450,000 nüfusun yanı sıra ülke, plajları, canlı gece hayatı ve zengin tarihi sayesinde her yıl yaz aylarında binlerce turistin tatil noktası olmaktadır.

Maldivler – 300 km²
Hint Okyanusunda yer alan Maldivler, Asya’nın hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından en küçük ülkesidir. 1192 tane adadan oluşan ülke, toplamda 90,000 kilometre karelik bir alana yayılmış durumdadır. Geçmişte Portekizden Hollanda’ya farklı imparatorlukların kolonisi olmuş bu ülke, bağımsızlığını 1965 yılında kazanmıştır. Maldivler bugün ünlü beyaz plajları ve kristal mavisi deniziyle son derece cazip bir turist merkezidir.

Saint Kitts ve Nevis – 261 km²
Karayiplerde bulunan bu iki ada, Avrupalılar tarafından işgal edilen ilk adalar olma özelliğini taşımaktadır. Ekonomisi turizm, tarım ve bazı küçük endüstrilere dayanan ülke, dalış bölgeleri ve plajlarıyla ziyaretçilerine muhteşem deneyimler sunmaktadır. Ülke aynı zamanda büyük bir şeker ihracatçısıdır.

Marshall Adaları – 181 km²
Marshall Adaları Cumhuriyeti olarak bilinen bu adalar ülkesi, Pasifik Okyanusunda, ABD, Havai ve Avusturalya’nın neredeyse tam ortasında yer almaktadır. Mikronezya’nın bir parçası kabul edilen ülke, 800’ün üzerinde balık türü ve 160 tane mercan türü bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkenin etrafında çok sayıda gemi enkazının olduğu bilinir.

Liechtenstein – 160 km²
Tamamı Alplerde bulunan tek ülke olan Liechtenstein, konum olarak İsviçre ve Avusturya’nın arasındadır. Dünya üzerindeki en düşük işsizlik oranına sahip olan ülke, kişi başına düşen gayri safi milli hasılasıyla dünyanın en zengin ülkesidir. Almanca konuşulan ülkede hiç havaalanı bulunmadığı için, ziyaretçileri Zürih Havaalanından ülkeye ulaşmaktadır. Liechtenstein halen bir prens tarafından yönetilmektedir.

San Marino – 61 km²
İtalya’da bulunan San Marino, dünyanın en eski egemen devleti olma iddiasındadır. Gayri safi milli hasıla bakımından en zengin ülkeler arasında yer alan ülkede toplamda 30,000 nüfus yaşar. Ülkenin resmi adı Yüce San Marino Cumhuriyetidir.

Tuvalu – 26 km²
Geçmişte Ellice Adaları olarak bilinen Tuvalu, Pasifik Okyanusunda Avusturalya’nın kuzeydoğusunda bulunur. 10,000 nüfusa sahip ülkede bulunan yolların uzunluğu toplam 8 kilometredir ve sadece bir hastane vardır. Eskiden İngiliz toprağı olan bu adalar ülkesi 1978 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Nauru – 21 km²
Avusturalya’nın doğusunda yer alan Nauru, dünyanın en küçük ada ülkesidir. Yaya Adası olarak da bilinen ülke, her ne kadar geçmişte fosfat zengini olsa da, günümüzde kaynakları tükendiği için yüzde 90’lara varan bir işsizlik oranına sahiptir. Aynı zamanda dünyanın en yüksek obezite oranına sahip olan ülkede diyabet oranı da çok yüksektir.

Monako – 2 km²
Fransız Rivyerasında bulunan Monako, tam anlamıyla bir milyonerler ve milyarderler ülkesidir. Kumarhaneleri ve lüks yaşamıyla bilinen Monako, dünya genelindeki zenginlerin uğrak mekanıdır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkede Fransızca konuşulur ve toplamda 36,000 nüfusu vardır. Ülkede aynı zamanda Formula 1 yarışları da düzenlenmektedir.

Vatikan – 0.44 km²
Dünyanın en küçük ülkesi olan Vakitan, İtalya’nın başkenti Roma’da bulunur ve Katolik Hıristiyan inancının merkezidir. Dünyanın en büyük kilisesi olan St. Peter Bazilikasına ev sahipliği yapan ülkenin geliri, dünya genelindeki Katolik Kilisesi üyelerinin gönüllü bağışlarıyla sağlanır. Aynı zamanda müze ücretleri ve turistler için üretilen posta pulu ya da hediyelik eşya gibi ürünlerin satışından elde edilen gelir de, ülkenin gelir kaynakları arasındadır.

Seyahat etmek bir tutkudur. Seyahat ettikçe yeni yerler keşfeder ve belki de hiçbir yerde karşılaşma şansına erişemeyeceğiniz farklı şeyler öğrenirsiniz. Yukarıda sıraladığımız ülkelere bir sonraki seyahat planınızda yer verin. Bazıları bir şehir kadar bile olmayan bu ülkelerin hepsi size ilginç deneyimler sunabilir.