Bahar aylarında Türkiye’de denize girebileceğiniz sahiller

0
7

Kış boyu üzerimize çöken rehaveti üzerimizden atmanın en ferahlatıcı yollarından biri, denize girmek. Deniz-kum-güneş üçlüsünün merkezinde yer aldığı tatiller, yoğun temponun yorgunluğunu atmak, dinginleşmek ve rahatlamak gibi pek çok fayda sunuyor. Üstelik yalnızca yaz mevsiminde değil. Türkiye’de, ilkim çeşitliliği sayesinde, bahar aylarında da denize girilebilecek pek çok rota mevcut.

Yazın kalabalığından uzak, deniz kıyısında kamp çadırınızı kurarak sessizliğin ya da yeni yerler keşfederek tarihle iç içe dingin koyların tadını çıkararırken üşümeden denize girebileceğiniz bu rotaları sizler için sıraladık.

1Pamucak, İzmir

İzmir Havalimanına 75 kilometre uzaklıkta ve şehrin en güneyinde yer alan Selçuk ilçesine bağlı Pamucak Plajı, 11 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun plajıdır. İki mavi bayraklı bir sahil olan Pamucak, kumlu ve 80 metre genişliğiyle ferah bir deneyim sunuyor. Konaklamak için dilerseniz kamp yapabileceğiniz Pamucak’ta, dilerseniz de bölgede yer alan birkaç küçük işletmeden birini de tercih edebilirsiniz.

Zambakların doğal yetişme alanı olan sahili ve palmiyeleriyle Pamucak sırtınızı yeşile, yüzünüzü denize verdiğinizde manzarası ile sizi büyülemeyi başaracak. Gitmişken Pamucak Plajı’na oldukça yakın olan Kurudağ Mağarası ve Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

2Selimiye, Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan Selimiye, sakinliği ve huzurlu hissiyle şüphesiz tatilinizi asla bitirmek istemeyeceğiniz bir balıkçı köyü. Ulaşımı biraz zorlu olduğu için olacak ki, henüz istilaya uğramamış ve doğal güzelliklerini korumayı başarmış. Etrafı dağlarla çevrili bu minik yörede yerliler geçimini çoğunlukla balıkçılıkla karşılıyor. En fazla birkaç adımda denize ulaşabildiğiniz Selimiye’de dağların birbiri üzerine düşürdüğü gölgelerin eşlik ettiği gün batımı manzarasına kendinizi şimdiden hazırlayabilirsiniz.

Kıpırtısız, berrak ve daima ılık olan denizinin yanı sıra dalından koparılan meyve ve sebzelerle donatılan masalar, Selimiye’nin aklınızda yer etmesi için yeterli. Günlük tekne turları ile Selimiye’nin müthiş koyları ve adaları ile de tanışmayı atlamamanızda fayda var.

3Cunda, Balıkesir

Diğer adı ile Alibey Adası olan Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir tatil yöresi. Yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Cunda’nın en belirgin özelliklerinin başında tabii ki tertemiz denizi geliyor. Bahar aylarında hem konum olarak rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve bütçeniz ne olursa olsun keyifle tatil yapabileceğiniz adanınher yerinde fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz.

Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan ve merkeze 3 km uzaklıktaki tabiat parkı ile merkeze yarım saat uzaklıkta yer alan Patriça Koyu adanın en huzurlu yerlerinin başında geliyor. Bölgedeki birçok adadan yerleşime tek açık olanı, doğa harikası Cunda’da denize girmenin yanı sıra tarihe, renge, doğaya ve yemeğe doyacaksınız.

4Olimpos, Antalya

Antalya’nın güney sahillerinde ve merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta yer alan Olimpos, Akçay deresinin iki yanına kurulmuş antik bir şehir. Kentin kuruluş tarihi Helenistik döneme dayanmakla birlikte, Likya bölgesinin en büyük ve önemli şehirlerinden biri olduğu da biliniyor. Tarihi güzelliklerin ve milattan önce kalan sayısız kalıntının arasından yürüyerek ulaşacağınız denizin görüntüsüyse ziyaretçilerini bambaşka bir cennet ile buluşturuyor. Tehlike altında olan soylarını Akdeniz’in bu güzel bölgesinde korumaya çalışan Caretta Carettaların yumurtlama alanı da sahilin kuzeyinde kendine yer buluyor.

Suyun Nisan ayı itibarıyla ısınmaya başladığı Olimpos’ta birçok kamp alanı ve ağaç ev pansiyonunun yanı sıra butik otel işletmeleri de bulunuyor. İmkânınız olursa, Olimpos’a kadar gitmişken 4 km uzaklıkta yer alan, doğal güzellileri ve portakal bahçeleriyle ünlü Çıralı’ya uğramayı da ihmal etmeyin.

5Kabak Koyu, Muğla

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Kabak Koyu, henüz şezlongların ulaşmadığı ve pek çok farklı aktivitenin yapılabileceği, doğanın tüm renklerini bonkörce önünüze seren bir doğa harikası. Dalaman Havalimanı’ndan bineceğiniz servisler veya Fethiye merkezden kalkan minibüsler, yalnızca koyun üstünde bulunan dağlık bölgeye ulaşım sağlıyor. Koy araç trafiğine kapalı olduğundan, sizi konaklayacağınız yere koyun üst kısmında bekleyen arazi araçları götürüyor.

Yüksek dağların çevrelediği bu gizli cennette Likya Yolu’nun bir kısmını yürüyerek serin şelale yolculuğuna çıkabilir veya gün batımı sizi ele geçirene kadar denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Geceleri oldukça karanlık olan koyda yıldızları izleyerek uyumak ise paha biçilemez. Eğer şanslıysanız bahar aylarında gerçekleşen meteor yağmurlarına da rastlayabilirsiniz.

6Gümüşlük, Muğla

  1. derece sit alanı olan eski adıyla Myndos yani Gümüşlük, insanı ve doğasıyla asla pişman olunmayacak bir kaçış rotası. Bodrum Milas Havalimanı’na 1 saat uzaklıkta yer alan bu tarihi sahil kasabasında denizden uzaklaşmanız mümkün olmayacak. Nitekim evler ve sahilin arasında yalnızca masa veya şezlongların olduğu bölgede karnınız da ruhunuz da doyacak.

Sizleri yel değirmenleri ile karşılayacak olan Gümüşlük’te, tarihi kalıntılar, leziz sofralar ve ilham kaynağı dokusuyla yalnızca denize girmekle kalmayacak, dinginliği ile de kendinizi bambaşka diyarlarda hissedeceksiniz.

 

Seyahat etmek yalnızca yeni yerler görmekten öte ruhumuzu doyurmanın en güzel yoludur. Hele ki bunu denize girerek taçlandırıyor ve tüm enerjimizi yenileyen, doğanın bize en güzel hediyesiyle birleştiriyorsak. Faydaları saymakla bitmeyen deniz, güneyde daha çabuk ısınıyor olabilir. Üşenmeyin. Kaçışınızı planlayın ve rotanızı seçin. Ülkemiz sınırları içerisinde sizleri bekleyen tüm bu güzellikler sizi bekliyor olacak.