More
  Ana SayfaYaşamAşırı Sıcak İçmek, Gırtlak Kanserini Tetikliyor

  Aşırı Sıcak İçmek, Gırtlak Kanserini Tetikliyor

  Hayatımızda özellikle kış ayının vazgeçilmezi olan sıcak içecekler bizi hastalıklara karşı koruduğu gibi olumsuz yönden de etkileyebilir. Uzman doktorlar altmış-yetmiş derece sıcaklığın üzerinde aşırı sıcak içmek gırtlak kanserini (bilimsel adı Özofagus) tetiklediğini, bununla birlikte bir de sigara tüketimi varsa kanser riskinin beş kat arttığını belirtmektedirler. İspatlanan bu durum sadece gırtlağa değil, ağız içinde yaraya, mide ağrısına ve mide kanserine, dil ve dişe zarar verebiliyor. Ülkemizde çokça tüketilen ve vazgeçilmezimiz olan çay aşırı sıcak tüketilmesi halinde yemek borusu kanserine, altı bardaktan fazla tüketilmesi halinde ise kansızlığa sebep oluyor. Her şeyin fazlası zarar !

  Bu konuda gerek Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gerekse Cambridge Üniversitesinin ortalama 10 yıl sürede yaptığı araştırmalar ve gözlemler sonucunda yemek borusu kanserine yakalanan insanların çoğunun sıcak içecekle beraber sigara da kullandığı kanısına vardılar. Araştırmalar sadece bu iki örgütle sınırlı değil. Çeşitli kanser merkezleri, çeşitli devlet hastaneleri, başka üniversiteler de araştırmalar yapmış ve aynı sonuca varmışlardır. Washington Üniversitesi yemek borusu cerrahı şu sözleri dile getiriyor : ‘ Yemek borumuz cildimizle aynı hücrelere sahiptir. Cildimiz yandığında yaralar oluştuğu gibi yemek borumuz da yanınca yara izleri oluşur.’

  Bardağa konulan çay yetmiş beş- seksen derecedir. İçine şeker atıp karıştırdığımızda sıcaklık altmış dereceye kadar düşebilmektedir. Bu iki durum arasındaki sıcaklık farkı kanser oluşumu için büyük bir etkendir.

  Dünyada da sıkça görülen bu hastalık ülkemizde en çok Erzurum’da görülmektedir. Çünkü  Erzurumlular çaya şeker atmak yerine kıtlama denilen şekeri ağızda tutarak çayı yudumlama yöntemini kullanırlar. Bu yöntemde çay aşırı aşırı sıcak olur. Bu da hem ağızda tahrişe hem de zamanla yemek borusu kanserine neden olur.

  Orta Doğu ülkelerinde de bu hastalık çokça görülmektedir. Ama onlarda durum bizden biraz farklı. Orta Doğu ülkelerinde sigara ve alkol tüketimi az olduğu için yemek borusu kanseri sadece fazla sıcak içecek tüketmelerinden kaynaklanıyor.

  Aynı durumlar kahve ve diğer tüm sıcak besinler içinde geçerlidir. Özetle hiçbir besin yüksek ısıda ve fazla fazla tüketilmemelidir.

  Dünyada Görülen 8. Kanser Türü

  İnsanlar ortalama günde beş ile on bardak arasında çay veya kahve tüketmektedir. İçilen fazla sıcak içecekler yemek borusu etrafını tahriş etmekte, iltihaba hatta kansere neden olmaktadır. Vücudumuzda dokular kendini yenileyebilme özelliğine sahiptirler fakat bu alışkanlık tekrarlanırsa dokuların kendini yenileme kapasiteleri düşer ve doku tümör olarak karşımıza çıkar. Bu durumda yolun sonu dünyada en sık görülen kanser türünden olan yemek borusu kanserine çıkmaktadır. Her yıl bu kanserden yüz bin kişi ölüyor.

  Tabi ki bu durum bir ya da iki kez sıcak besin tüketmenizle olacak bir durum değildir. Yıllar içerisinde alışkanlık haline gelen bir durum olmaması halinde hiçbir risk taşımamaktadır. Ama aniden çok sıcak bir içeceği içmek ağızınızın ve dilinizin canını acıtabilir.

  Ağızdan alınan ve belirtilen sıcaklığın üstünde olan besin sürekli tekrarlandığı durumda  önce ağızın ve dişlerin sonra yemek borusunun ve en son midenin dokularının, proteinlerinin yapısının bozulmasına neden olmakta ve birçok olumsuz durumu yanı sıra getirmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis çok çok önemli. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa kurtulma şansınız o kadar artar.

  Proteinlerin yapısını bozan diğer durumlar acı ve baharatı fazla tüketmektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hem fazla sıcak hem fazla acı bir de sigara ve alkol tüketimi bir arada olursa maalesef kanser kaçınılmaz bir son olabilir.

  Bu Kanser Türünün Belirtileri Nelerdir?

  Başlıca belirtiler şunlardır ; yutulan besinin ağıza geri gelmesi ya da kusma, ciddi kilo kaybı, uzun süren hıçkırık, göğüste ağrı, mide yanmaları, ses kısıklığı, öksürük, yutmada zorlanma, tükürük salgınının artması ve bazen bu tükürüklerin kanlı olması.

  Yemek Borusu Kanseri 4 Evreden oluşur.

  1)Tümör yemek borusunun tam içinde bulunur, henüz yayılmamıştır.
  2) Tümör yemek borusunun kas dokusuna ulaşmıştır.
  3)Tümör hem yemek borusuna hem de etrafındaki bezlere yayılmaya başlamıştır.
  4)Tümör karaciğer, kemik, akciğer gibi çevresine yayılmıştır.

  Peki Ne Yapmalıyız?

  Aslında çözüm çok basit. Yiyecek ve içecekleri sıcağı sıcağına değil de üç-dört dakika bekleterek ılık şekilde yemek ve içmek bu kadar basit.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın