1Gece Acıkmalarını Azaltın

Siz değil bebeğiniz acıktı, biliyoruz. Ancak yatmadan 2 saat önce son yiyecek içecek tüketiminizi yapmanız rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

2Yan Yatmaya Çalışın

Hamilelikte uyurken yan yatmak, nefes alışverişinizi kolaylaştırır. Kan akışının daha kolay olmasını sağlar ve sırt ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur.

3Fişleri Çekin

Yatmadan önceki 20-30 dakikalık süreçte telefon, tablet, dergi, kitap gibi araçlardan elinizi çekin. Temizlik veya gece işlerinden uzak durun. Uyku öncesi bu süreç, uyku kalitesinin artması için önemlidir.

4Vücudunuzu Destekleyin

Yatarken sırtınıza bir yastık koymanız, vücudunuzu doğru yönde destekleyerek diyaframınızdaki baskıyı azaltır ve daha rahat nefes almanızı sağlar.

5Yatağınızı Rahat Hale Getirin

Rahat bir yatak iyi bir uyku için olmazsa olmazdır. Sırtınızın ve karnınızın konforlu olması için yatağınızın rahatlığı hayati önem taşır.

6Öğle Uykularınızı Kısa Tutun

Gün içinde ufak şekerlemeler yapacak kadar şanslıysanız bu şansınızı kullanın. Fakat dengeli bir uyku düzeni için 30 dakikadan fazla uyumamanızı öneriyoruz. Çünkü bu süreyi geçtiğiniz zaman, vücudunuz gece uykusuna şartlanıyor ve uyandığınızda çok daha yorgun hissediyorsunuz.

7 Işıkları Kapatın

Yatak odanızı sessiz ve karanlık tutmaya çalışın. Karanlık ortamda telefon veya tablet gibi parlak ekranlı cihazları yüzünüzden uzak tutmaya özen gösterin. Ayrıca perdelerinizi sürekli kapalı tutarsanız sabahları yeni doğan güneşin ışınlarından korunarak uykunuzun bölünmesini engelleyebilirsiniz.