More
  Ana SayfaGenelAltan Karındaş Yaşamını Yitirdi! Altan Karındaş Kimdir?

  Altan Karındaş Yaşamını Yitirdi! Altan Karındaş Kimdir?

  Ünlü sinema, tiyatro oyuncusu ve seslendirmen Altan Karındaş’ın bu sabah yaşamını yitirdiği öğrenildi. Bu vefat haberinin ardından pek çok kişi Altan Karındaş kimdir sorusunun cevabını aratmaya başladı. Peki, Altan Karındaş kimdir?

  Altan Karındaş Altan Karındaş 11 yıldan beri yaşamını Marmaris Belediyesi 2. Bahar Sosyal Tesisleri’nde sürdürüyordu. Altan Karındaş’ın vefat haberini tiyatrocu Nedim Saban sosyal medya hesabından duyurdu.  Tiyatrocu Nedim Saban “Tiyatromuzun büyük ustası Altan Karındaş’ı biraz önce kaybettik. ‘Ölüm oranı yüzde yüz olan tek hastalık yaşamdır’ der Memet Baydur. Çok üzgünüm, hastaneye girmeden önce yolladığı ses kaydı yüreğimin en derin yerinde acıtmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

  Sözcü Gazetesi’nden Mustafa Sarıipek’in haberine göre, usta oyuncu, çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede corona virüse yakalanarak yaşamını yitirdi.

  Geçtiğimiz yıl Mustafa Sarıipek’e açıklamalar yapan Altan Karındaş “Çok anaç tarafım vardı. İşimi çok fazla sevmem her şeyin önüne geçti. Evlenseydim şöyle tiyatroyla ilgisi olmayan parası olan birisiyle de 10 tane çocuk doğursaydım ve hepsini büyütseydim. Ne güzel bir hayat olurdu. O lazımdı bana. Her şeyim tiyatro ya da sinemaydı” ifadelerini kullanmıştı.

  Altan Karındaş Kimdir?

  Altan Karındaş, 30 Ağustos 1928 Balıkesir’de dünyaya geldi. Genç yaşlarda İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan ve Tiyatro eğitimi almaya başladı. Daha sonra sanat hayatına atılan Karındaş, 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’un Küçük Sahne’sinde yer almaya başladı.

  Karındaş, yaşamı boyunca Şehir Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Saim Alpago Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu gibi topluluklarda çalışma fırsatı buldu. Altan Karındaş, daha sonra kendi adına tiyatro kurdu. Pek çok sinema filminde ve dizilerde rol aldı. 

  Oynadığı bazı tiyatro oyunları: Figaro’nun Düğünü, Kanlı Düğün, Semerkant’ta Sokakta, Arpa Ambarı,Örümcek, Karakolda, Gönül Avcısı, Bitmeyen Aşk, Kanlı Nigar, Çay ve Sempati, Kargalar Okulu,Küçük Kulübe, Döner Yataklar, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Şurdan Şuraya Gitmem, Üç Karılı Koca, Hayat Tatlıdır, O Kadın, Üç Kafadarlar, Bir Küçük Aslancık Varmış, Sasafra Dallarında Esen Rüzgar. 

  Sanatçının oynadığı bazı filmler: Yol Palas Cinayeti, Vahşi Bir Kız Sevdim, Halıcı Kız, Kara Davut, Yavuz Sultan Selim Ağlıyor, Karanlıkta Koşanlar, Baba Evi, Rumuz Goncagül, Paranın Kiri, Gönül ferman dinlemiyor, Hicran Yarası, Sevda Çiçeği, Ölmüş Bir Kadının Evrakı Metrukesi, Kalbimin Şarkısı, Kızlar Yurdu, Misi, Melekler Adası, Ne de Olsa Çocuk, Hırçın Menekşe, Ah Yaşamak Var Ya!, Canavar Cafer, Vur Tatlım, Vefasız, Yaban Ali, Ölüm Şart Oldu, Hayat Kasırgaları, Hıçkırık, Ölürüm de Ayrılmam, Dertli Irmak, Kahpenin Aşkı, Anası Gibi, Günah Yolcuları.

  En Çok Okunanlar