7 adımda hayatınızı sadeleştirip minimalizmi yaşam felsefeniz haline getirin

0
11

Sadeliğin ön planda olduğu, azlık çokluktur ilkesinin temel alındığı minimalizm felsefesi, hayatınızda fazla olandan arınmanız gerektiği düşüncesi üzerine temellenir. Kullandığınız eşyalar, iletişimde olduğunuz insanlar gibi hayatınızdaki her şey minimalizmin etki alanına girer. Önemli olan sade ve estetik olanı benimsemektir. Minimalizm felsefesini uygulamak için, “bir gün lazım olur” düşüncesini kafanızdan attığınızda diğer her şey kendiliğinden düzene girecektir.

İşte minimalizmi yaşam felsefeniz haline getirmek için etkili öneriler:

1Fazlalıklardan kurtulun

Minimalizm için ilk adım fazlalıkları yaşam alanınızdan çıkarmaktır. Giymediğiniz, kullanmadığınız eşyaların yer tutmasına ve gözünüzü yormasına izin vermeyin. ‘elbet yeri gelir, kullanılır’ düşüncesiyle saklanan birçok eşya, aslında gerçekten kullanılmıyor. Sizin için değerli olan eşyalar ve sevdiğiniz kıyafetlerin dışında kalan her şeyden bir an önce kurtulmanızda fayda var. Bu ilkeyi, dekorasyon tarzınızda da benimseyin. Az ve kullanışlı eşyalardan oluşan bir ev her zaman daha düzenlidir. Çok bölmeden oluşan raflar, küçük biblolar, yeri belli olmayan ve bulunduğu yere öylesine koyulmuş eşyalar, estetikten uzak durur.

2İhtiyaçlarınızı saptayın

Her türlü alışverişinizden önce liste yapın. Neye gerçekten ihtiyacınız olduğunu ve neden ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Sizin için acil olan ve eksikliğini en çok duyduğunuz şeyleri satın alın. Bir anlık istekle aldığınız ve kullanmadığınız eşyalar sadece alanınızı daraltır. Bilinçli bir tüketimle az eşya-çok huzur dengesini yakalayın.

3Kaliteli ürünler tercih edin

Aldığınız eşyaların kalitesine öncelik verin. Ucuz ve çok eşya almak demek, bu eşyaların dolabınızda ve hatta yaşamınızda daha fazla yer kaplaması demek. Uzun süre kullanamayacağınız bu eşyaları çokça almak yerine kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz tarzda alarak hem yerden tasarruf edin hem de ekonominize katkı yapın. Böylece, her türlü eşyanızı kullanırken daha fazla keyif alırsınız ve bu keyfi uzun süre yaşarsınız.

4Eskisini atmadan yenisini almayın

Eskidiğini ve artık kullanılmaması gerektiğini içten içe kabullenseniz de bazı eşyalarla vedalaşmak sanıldığından çok daha zor olabiliyor.  Bazı kişiler eski eşyalarını atmak istemez; ancak yenilerini almaktan da kendini alıkoyamaz. Böyle çelişkiler yaşadığınız oluyorsa, o eşyanın artık işinize yaramadığı gerçeğini kabullenin ve onu atmadan kesinlikle yenisini almayın. Yer değiştirme ilkesini benimseyerek, ilk önce eski eşyanızdan kurtulun ve onun yerini bir süre boş bırakın. Yeni eşyanın nasıl bir şey olması gerektiğini, orada nasıl duracağını önceden belirleyin ve mümkün olduğu kadar az yer kaplayacak eşyalar edinin.

5Mutfağınızda da değişiklik yapın

Minimalizm felsefesini mutfağınızda da uygulayabilirsiniz. Tüketebileceğiniz kadar gıda almak, hemen tüketebilmek, taze ve yeni gıdalara yer açmanızı kolaylaştıracak bir hamle olur. Buzdolabınızda karmaşık duran bir görüntü ve ‘nasıl olsa yenir’ düşüncesiyle alınan, ama çürümeye, kokmaya başlayan gıdalar yerine az ve sade olacak şekilde bir düzen oluşturun. Buzdolabındaki düzen, genel mutfak düzeninizde de geçerli olmalı. Özellikle iç içe koyulan ama her an düşecekmiş gibi duran, yanlış koyulmuş tabak ve bardaklar, hoş bir görüntü oluşturmaz. Mutfak düzeninizde önemli olan, her şeyin elinizin altında olması ve kolay kullanım sağlamasıdır.

6Kağıt yığınlarıyla vedalaşın

Masanızın üzerinde sürekli duran ama ne işe yaradığını sizin de tam bilmediğiniz, belki de atmaya üşendiğiniz kağıt yığınları varsa, saklamanız gereken belgeleri ayırıp kalanını da dönüşüme gönderebilirsiniz. Kağıt israf etmemek için online fatura kullanabilir, kaydetmeniz gereken dosyaları tarayıcıdan alarak bilgisayar ortamında düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Böylece çalışmama isteği uyandıran dağınıklıktan kurtulur ve aynı zamanda çevreyi korumak adına olumlu bir adım atmış olursunuzç

7Zamanınızı planlayın

Minimalizm felsefesinde, zamanı iyi kullanmak çok önemlidir. Hayatınızı belirli bir düzene koyduğunuz halde hala zamanınızın yetmediğini düşünüyorsanız, neye ne kadar vakit harcadığınızı gözden geçirin. Günlük akışınızı iyi belirleyin ve yemek saatinizden, sosyal medyada geçirilen vakte kadar her şey için bir zaman belirlemeye çalışın. Aynı anda birden fazla işi yapmak, çok fazla işi hallediyormuşsunuz düşüncesi verse de zamanınızı verimli kullanamama ve yapılan işten istenilen sonucu alamamaya yol açar. İş zamanı özel hayatınızı, özel hayatınızda da iş durumunuzu geride bırakın. Vakit harcamaya değer aktiviteler yapın ve size faydalı olmadığını düşündüğünüz her türlü ilişkiden uzak durun.

 

Yaşamınızda ruhsal detoks etkisi yaratan minimalizmi sadece fiziksel gerçeklikle bağdaştırmayın. Hayatınızın her alanında uygulayacağınız bu felsefe sayesinde azlıkla çokluğun dengesini kurun ve beraberinde gelen sadeliği yaşayın. Sizi yoran bütün detaylardan kurtularak, kendinizi minimalizm ile gelen huzura bırakın.