More
  Ana SayfaGÜNDEMSelim İleri kimdir? Selim İleri Sağlık Durumu Nasıl?

  Selim İleri kimdir? Selim İleri Sağlık Durumu Nasıl?

  Türk edebiyatının önemli isimlerinden Selim İleri beyin anomalisi geçirdi. Haberin duyulmasının ardından Selim İleri kimdir? Sorusu merak edildi. Sizler için Selim İleri kimdir? Selim İleri sağlık durumu nasıldır ? sorularının cevaplarını derledik.

  Selim İleri sağlık durumu nasıl? Türk edebiyatının usta ismi Selim İleri, geçirdiği rahatsız nedeniyle hastaneye  kaldırılarak sevenlerini üzdü. İleri’nin 5 Mart akşamı yüksek tansiyona bağlı olarak beyin damarlarında tıkanıklık meydana geldi. Bunun üzerine ünlü edebiyatçı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. 2012’de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen ünlü yazar son olarak  ‘Yaşadınız Öldünüz Bir Anlamı Olmalı Bunun’u romanını yayınlamıştı.

  Selim İleri Kimdir?

  Usta yazar Selim İleri, 30 Nisan 1949’da İstanbul’da dünyaya geldi. İleri lise eğitimini 1968’de Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Selim İleri  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ de üniversite eğitimine başladı. Bu okulda bir süre eğitim aldıktan sonra Hukuk Fakültesi’ni bıraktı ve kendini tamamen yazmaya verdi.

  İleri’ni ilk eseri 1967’de Yeni Ufuklar dergisinde yayınlandıktan sonra Papirüs, Yeni Edebiyat, Yeni Dergi, Türk Dili, Türkiye Defteri, Milliyet Sanat, Gösteri gibi dergilerde yazmaya başladı. Bu yayınlarda yazıları yayınlandıktan sonra Selim İleri ismi duyulmaya başlandı.

  Selim İleri’nin ilk öykü kitabı 1968’de yayınlanan”Cumartesi Yalnızlığı” idi. Bu hikayede sınırlı ilişkiler içinde sıkışan insaların yaşamlarından bahsetti.

  Daha sonra “Pastırma Yazı” ve “Bir Denizin Eteklerinde” öykü kitaplarını yayınlayarak gençlerin tutkularını, sıkıntılı ilişkilerini ve orta tabakadan insanların acılarını, yalnızlıklarını, kurtuluş arayışlarını bu öyküsünde anlattı.

  Selim İleri 1973’ten sonra roman yazmaya ağırlık verdi. Bu süreçte yazdığı “Her Gece Bodrum” romanıyla büyük başarı kazanarak ismini daha çok duyurdu. Romanda iç konuşma tekniğini kullandı. Romanında konu olarak toplumsal kargaşa içinde bunalıma düşen aydınların arayışlarını ve çıkmazlarını işledi.

  Selim İleri sadece roman ve öykü türünde eserler vermedi. Aynı zamanda senaryolar, denemeler ve edebiyatla ilgili incelemeler de kaleme aldı.

  En Çok Okunanlar