More
  Ana SayfaGenelDepresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Önlenir?

  Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Önlenir?

  Eğer kendinizi sürekli kaygılı ve mutsuz hissediyor hayattan zevk almıyor normalde mutlu olacağınız olaylar karşısında mutlu olamıyorsanız depresyona girmiş olabilirsiniz. Depresyon çok sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır ve zamanında müdahale edilmezse şiddetini arttırarak devam eder. Genel tanımına göre depresyon, sürekli devam eden hüzün ve hayata karşı ilgisizlik şeklinde kendini gösteren bir duygu durum bozukluğudur. Sizler için depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl önlenir? Sorularının cevaplarını araştırdık.

  Depresyon, sadece bir anlık olarak ortaya çıkan bir iç sıkıntısı ya da moral bozukluğu değildir. Depresyon denilen rahatsızlık bir süreklik halidir.Yani depresyon yaşayan kişi devamlı olarak üzüntülü ve hassastır. Bu duygusal değişim gün içinde kişinin sosyal yaşamını etkiler. Depresyon duygusal ve fiziksel sorunların ortaya çıkmasına neden olurken sosyal ilişkilerin bozulmasına neden olur. Depresyon bir sağlık sorunudur ve kendi kendine asla geçmez. Bunun içinde doktor tedavisi gerekir. Depresyona giren kişiler bu hastalığa hangi yaşta yakalanırsa yakalansınlar tedavi edilmediği sürece tüm hayatları boyunca  bu hastalığı taşımak zorunda kalabilirler.

  Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  Depresyonun kişiden kişiye değişen ve birbirinde farklı belirtileri olabilir. Depresyonun belli ve genel bazı belirtileri aşağıdaki gibidir.

  Sürekli tekrar eden üzüntü hali

  Umutsuzluk yaşamaya değer hiçbir şey bulamama

  Geçmişte yaşanan olaydan dolayı kendini suçlama

  Yetersizlik hissi

  Öfke patlamaları ve sinir krizleri

  Enerji düşüklüğü 

  Sebepsiz baş ve sırt ağrısı

  Günlük aktiviteleri yerine getirememe

  Aşırı düşünme hali

   

  Depresyon Neden Olur?

  Depresyon kişilerin özel yaşamlarında yaşadıkları pek çok olay sonucu ortaya çıkabilir. Kimi zamansa depresyon genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Depresyon çoğu zaman beyinde ortaya çıkan bazı değişikler nedeniyle kişileri duygu durumlarının bozulmasına neden olur. Hormonal dengenin bozulması hamilelik gibi durumlarda depresyonun sebepleri arasında gösterilebilir. Kişilerin hayattalarında yaşadıkları istismar, kötü muamele, kötümser ruh yapısı da depresyonun nedenlerindendir.

  Depresyon Nasıl Önlenir?

  Depresyonu önlemek için yapılacak belli bir davranış yoktur. Ancak, öz benlik saygısını geliştirerek ve stresi kontrol ederek depresyondan uzak kalınabilir. Depresyonun erken belirtilerini fark ederek hemen bir uzmana görünmekte depresyonun artmasına engel olur.

   

  En Çok Okunanlar