More
  Ana SayfaGenelMüslüm Gürses Kimdir? Müslüm Gürses’in Hayatı

  Müslüm Gürses Kimdir? Müslüm Gürses’in Hayatı

  Müslüm Gürses, ölümünün 8. yılında anılıyor. Türk müzik tarihine damga vuran ve hayranlarI tarafından “Müslüm Baba” olarak anılan Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses’in hayatı…. Müslüm Gürses, altmış yaşında hayata veda ettiğinde arkasında 78 albüm ve 38 bıraktı. Gürses’in sekinci yıldönümü hayranları tarafından anıldı. 

  Ünlü sanatçının asıl adı Müslüm Akbaş’tır. Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya geldi. Gürses, tarım işçisi olan Mehmet ve Emine Akbaş çiftinin ilk çocuğuydu. Müslüm Gürses’in daha sonra Zeyno ve Ahmet adında iki kardeşi daha oldu. Gürses’in ailesi yaşadıkları şehirde ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlayınca Gürses’in ailesi ünlü sanatçı 3 yaşına  girdiğinde Adana’ya göç etti. Gürses eğitimine devam edemedi ve ailesine katkı sağlamak için ayakkabı tamircisi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra da terzilik yaptı.

  Arabesk müziğin güçlü sesi bir televizyon programında, yaşadığı o zorlu günleri şu sözlerle anlatmıştı: “Adana’ya geldik. Küçük bir evde oturuyorduk. O zaman Adana tabii ki çok sıcaktı. Herkes damda yatıyordu. Biz de tabii damda yatıyoruz, sıcak olması münasebetiyle. Kendimizce (şarkı) okuyorduk. Komşular, “Sesin güzel. Bir tane daha, bir tane daha oku.” derdi. O sıralar, Mustafa diye bir kunduracı arkadaşımız vardı. Halk eğitim merkezine gidiyordu, bağlama çalıyordu. Halk eğitim merkezinin güzelliğinden bahsetti. ‘Ben de gidebilir miyim?’ dedim. Gelebilirsin dedi. Gittim, orada gayet güzel, müzik adına, insanları eğitiyorlar. 4 ya da 5. sınıftaydım. Bir müddet gittik. Orada piştik. Neyin ne olduğunu gördük. Değerli hocalarımız vardı.”

  Güçlü ses küçük yaşlardan itibaren fark edilen Gürses, babasının istememesine rağmen annesinin desteğini sağlayarak 14 yaşındayken 1967 yılında Adana’da bir çay bahçesinde yapılan ses yarışmasında birinci oldu. Bu tarihten sonra halk eğitim merkezinde müzik dersleri almaya başladı. Daha sonra çay bahçesinde şarkı söyleyerek geçimini sağladı. Ancak yine maddi sıkıntılardan dolayı terzilik yapmaya devam etmek zorunda kaldı. 

  Bir süre Adana’da bir gazinoda sahne almaya başladı. Burada aldığı sahnelerde çok beğenildi ve büyük ilgi topladı. Gürses müzik kariyerinde ilerlemeye devam ederken 1967 yılında TRT Çukurova Radyosunda türküler söyleyerek sesini daha geniş bir kitleye duyurdu. 

  Müslüm Gürses’in kariyer hayatında atladığı en büyük basamaklardan biri ilk plağını çıkarması oldu. Gürses, “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” isimli plağını 1968 yılında çıkardı. 

  Sanatçının aile hayatında bazı travmatik olaylarda yaşandı. Müslüm Gürses’in babası sanatçının annesi ve kız kardeşini öldürerek hapse girdi. Ünlü sanatçı bu acı olaydan sonra İstanbul’a gelerek “Giyin Kuşan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” ve “Gitme Gel Gel/Haram Aşk” adlı iki 45’lik plak doldurdu.

  Gürses’in “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’liği 300 bin basılarak o dönem görülmemiş bir rekora imza attı.  Müslüm Gürses, sadece müzik alanında değil, oyunculuk alanında kendine yer buldu. Pek çok filmde yer aldı. Gürses ilk kez 1979’da çekilen ”İsyankar” filmiyle kamera karşısına geçti.

  Müslüm Gürses Nasıl Vefat Etti?

  Müslüm Gürses, yaşadıkları rahatsız nedeniyle Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatı geçirdi. Ancak, akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Gürses, dört ay  boyunca hastane tedavi gördü. 3 Mart 2013’te, tedavi gördüğü hastane yaşamını yitirdi.

  En Çok Okunanlar