More
  Ana SayfaGenelPolen Alerjisi Nedir? Polen Alerjisinden Nasıl Korunabilirim?

  Polen Alerjisi Nedir? Polen Alerjisinden Nasıl Korunabilirim?

  Bahar aylarının gelmesiyle beraber polen alerjisi olan kişiler polen alerjisine ne iyi gelir diye aratmaya başladı. Genellikle bahar aylarından ortaya çıkan polen alerjisi bahar nezlesi olarakta biliniyor. Polen alerjisi olan kişiler bu aylardan büyük bir sıkıntı çekiyor. Peki, polen alerjisi nedir?

  Polen alerjisi alerjik rahatsızların en yaygın olanı olarak biliniyor. Polen alerjisi bahar aylarında küçük çiçeklerin polenlerinin ortaya çıkmaya başlamasıyla kendini gösteriyor. Bu polenler sadece çiçeklerden değil, aynı zamanda çimenlerden ve yabani otlardan da rüzgarın etkisi ile havaya karışarak alerjisi olan kişinin solunum yollarına geliyor. Bu polenler kişilerde bazı rahatsızlıkların çıkmasına ve sosyal yaşamlarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

  Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  Pek çok insanın hayatını olumsuz etkileyen hatta bazı mevsimlerde dışarı bile çıkmalarına engel olan polen alerjisinin çok sayıda belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında en yaygın olanı hapşırma ve burun akıntısıdır. Bunların dışından kaşıntılı burun, gözlerin kırmızı olması ya da şişmesi gibi belirtilerde polen alerjisi olan kişilerde gözlenir.

  Polen alerjisine huş, kızılağaç, sedir,fındık söğüt, düzlem, zeytin ve gürgen gibi ağaçlar neden olur. Ayrıca karaçayır, timohty, ragweed, ısırgan, mugwort, kaz ayağı ve kuzukulağı gibi bitki ve otlarda polen alerjisini tetikleyenler arasındadır.

  Polen Alerjisinden Nasıl Korunabilirim?

  Polen alerjisi olan ve bu rahatsızlıktan korunmak isteyenler günlük işlerini polenlerin ortaya çıkmaya başladığı zamana göre; ayarlamalıdır. Polenler en çok sabah saatlerinde ortaya çıkar. Genellikle yağmurdan sonra ya da akşam saatlerinde etkilerini yitirirler.

  Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin özellikle bahar aylarından sabah ve öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamaları gerekir. Ayrıca, kuru ve rüzgarlı havalarda polenlerin aktif olduğu havalardır. Eğer bu hava şartlarından ya da belirtilen saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalırsanız şapka ya da gözlük gibi sizi koruyabilecek eşyalar giymeniz gerekir.

  Bu şekilde dışarı çıktıktan sonra eve geldiğinizde üstünüzde bulunan kıyafetleri hemen çıkarın ve duş alın. Evinizde bulunduğunuz zamanlarda ise polenlerin aktif oldukları saatlerde kapı ve pencereleri kapalı tutun. Çamaşırlarınızı ev içinde kurutmaya dikkat edin. Araba kullanırken camları kapalı bir şekilde seyahat edin.

  En Çok Okunanlar