More
  Ana SayfaGÜNDEMBilim Kurulundan aşı müjdesi!

  Bilim Kurulundan aşı müjdesi!

  Bilim Kurulu bugün yapılan toplantının ardından salgınla alakalı son gelişmeleri paylaştı. Açıklamaya göre; hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için ilk aşı için üretim aşamasına gelindi. Aynı zamanda Covid-19 test sayılarının da arttırılmasına karar verildi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulundan toplantı sonrası yazılı açıklama geldi:

  Öncelikle, ülkemizde dünyayla hemen hemen eş zamanlı şekilde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında gelinen nokta görüşülmüştür. İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşama Bilim Kurulu üyeleri ile ele alınmış, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirilmiştir. Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır.

  TÜİK ile işbirliği içinde yürüttüğümüz “Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması” çalışmasının tekrarlanarak, antikor seviyesi ölçümüyle bağışıklığın tespiti, PCR testi ile aktif vaka oranının yeniden değerlendirilmesi konusu toplantının diğer bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır. Çalışmanın tekrarının pandeminin seyrini daha net çizgilerle değerlendirme açısından faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.

  Bilim Kurulu üyeleri ile tarama testleri politikamız da değerlendirilmiştir. Testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması yönünde görüş birliğine varılmıştır.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse karşı bir aşının yıl sonuna kadar hazır olabileceğini bildirmişti.

  RUSYA’NIN GELİŞTİRDİĞİ KOVİD-19 AŞISI

  Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Rusya’nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşı adayının 3. faz deneyleri için ülkeye ulaştığını açıklamıştı.

  Rodriguez, “Ülkemiz için tarihi bir an, Venezuela, Amerika kıtasında Rus aşısının deneneceği ilk ülke oldu. Bu durum, Venezuela’nın Rusya ile kurduğu daimi temas ve iş birliğinin sonucudur.” demişti.

  Sağlık Bakanı Carlos Alvarado da birkaç gün içinde Sputnik V’nin 2 bin kişi üzerinde deneneceğini ve başarılı sonuç elde edilmesi durumunda aşının Venezuela’da üretileceğini belirtti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Sputnik V’nin erken aşamadaki klinik denemelerde kaydettiği olumlu sonuçların ardından “aşı” olarak tescillendiğini ve yaygın kullanımına başlanacağını duyurmuştu.

  En Çok Okunanlar